مجموعه «باغ کتاب»

مدیر کل دفتر مطالعات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: برنامه های ترویج کتابخوانی از جمله سیاست های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و از اولویت های وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی است.

به گزارش پیام خبر، ابراهیم حیدری، امروز در مراسم اختتامیه ششمین جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب و همچنین معرفی ششمین پایتخت کتاب ایران که در سازمان همایش های بین المللی مرکز اسناد و کتابخانه ملی ایران برگزار شد، گفت: برنامه های ترویج کتابخوانی از جمله سیاست های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و از اولویت های وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی است.

مدیرکل دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی فرهنگی و کتابخوانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار کرد: ششمین سال آن در حال برگزاری است فراخوان آن در مردادماه اعلام شد و بعد از اعلام فراخوان و برگزاری کارگاه های مختلف، یک هزار و 419 روستا برنامه و فعالیت ها به دبیرخانه ارسال کردند.

وی با اشاره به اینکه 67 روستا به نیمه نهایی رسیدند و 10 روستا به مرحله تقدیر رسیدند، یادآور شد: 168 شهر به دبیرخانه ارسال کردند پس از داوری پنج شهر به فینال رسیدند که یک شهر به عنوان پایتخت کتاب معرفی می شود.

حیدری با اشاره به اینکه با توجه به برگزاری پنج دوره این برنامه ها، برنامه ها را مورد ارزیابی قرار دادیم و در مجموع بیش از 6 هزار و 300 روستا در ادوار مختلف در این جشنواره شرکت کردند، اظهار کرد: تعداد شهرهای حاضر در این جشنواره از 60 مرحله اول به حدود 170 شهر رسید.

وی با تاکید بر اینکه هویت فرهنگی و کتابخوانی در ذات ایرانی است، اضافه کرئ: در حوزه مدیریت هزینه ها چابک ترین و چالاک ترین را شاهد بودیم که بودجه 250 میلیونی این برنامه بعد از 6 دوره 20 درصد کاهش یافته است و اعتقاد داریم باید از ظرفیت موجود سایر سازمان ها استفاده کنیم تا برنامه با حداقل هزینه اجرا شود.

حیدری افزود: تشکیل شبکه های کتابخوانی در بخش های مختلف جامعه، گسترش فعالیت های داوطلبانه، رشد برنامه های مشارکتی و رشد و همچنین تعالی ایده های خلاقانه در کشور از اهداف این جشنواره است.

بر اساس این گزارش در ادامه، «علیرضا مختارپور»، دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور هم در این مراسم گفت: تاثیری که در پنج سال گذشته رخ داده این بوده که در سال های قبل بیشتر بر شهرها توجه می شد اما شهرها صرف نظر از اینکه انتخاب بشوند یا خیر، کارها به شکل عملی شکل می گرفت.

منبع: شبستان

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 16 =

آخرین اخبار

فرهنگ، هنر و ادب

گفتگو و تحلیل

 • فاطمه(س) سِرّ مکتوم حضرت حق است/ پیامبر(ص) با کوثر عالم‌گیر شد

  فاطمه(س) سِرّ مکتوم حضرت حق است/ پیامبر(ص) با کوثر عالم‌گیر شد

  یک کارشناس علوم دینی گفت: اوج حرکت انبیا این است که به جایگاه رضای خدا برسند. اما حضرت زهرا(س) جایگاهی دارند که «ان الله یرضی لرضا فاطمه» یعنی خدا با خشنودی و رضایت فاطمه(س) خشنود می شود.

 • رسوم سیاه بازی در حال از بین رفتن است

  رسوم سیاه بازی در حال از بین رفتن است

  نمایش سیاه بازی «دختر شیرازی» به نویسندگی، کارگردانی و بازیگری نقش سیاه اصغر زیبایی نژاد از ۲۸ دیماه جاری تا سوم بهمن در سالن سبز مجموعه هنر شهر آفتاب همراه با موسیقی زنده بر صحنه اجرا می شود.

 • جای خالی حرفه‌ای‌ها در سیما

  جای خالی حرفه‌ای‌ها در سیما

  محمدعلی کشاورز ضمن اشاره به جای خالی طیفی از نیروهای حرفه‌ای دهه‌های ۶۰ و ۷۰ در تلویزیون، تاکید کرد هنوز هم اگر فیلمنامه خوبی به او پیشنهاد شود، حاضر به ایفای نقش مقابل دوربین است.

 • رزمندگان فارس، تنها خط‌شکنان کربلای ۴

  رزمندگان فارس، تنها خط‌شکنان کربلای ۴

  ساعت هفت صبح یک بار و ساعت هشت صبح دوباره عراقی‌ها شروع کردند به دور زدن نیروهای ما؛ می‌دانستیم که اگر عقبه بسته شود، همه ما شهید یا اسیر خواهیم شد. بنابراین مجبور بودیم برگردیم؛ اما در مسیر به عراقی‌ها رسیدیم و آنها ما را به رگبار بستند؛ مدتی درگیر بودیم که در پایان آرام‌آرام عقب‌نشینی کردند و به خط خودشان برگشتند.

 • ناآرامی‌های عراق خللی در بازسازی عتبات ایجاد نکرده است

  ناآرامی‌های عراق خللی در بازسازی عتبات ایجاد نکرده است

  رئیس سازمان توسعه روابط سیاحتی و زیارتی ایران و عراق با بیان‌اینکه ناآرامی‌ها و اعتراضات در عراق در روند بازسازی عتبات عالیات خللی ایجاد نکرده است، گفت: نزدیک به ۵۰۰ هزار نیروی ایرانی در عراق مشغول به انجام پروژه‌های بازسازی هستند و کار آنها یک روز هم تعطیل نشده و حتی از برنامه جلوتر هم بوده‌ایم.