کد خبر: 4144
تاریخ انتشار: ۱۹ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۸:۳۶
 • خبرنگار: سهیلا ستایش
 • چاپ
غلامحسین شعرا

عضو هیات نمایندگان و رئیس کمیسیون پایش قوانین و مقررات، رقابت و خصوصی سازی و سلامت اداری اتاق بازرگانی فارس گفت: تا زمانی که دولت سیاست گذاری، تصدی گری و هزینه پردازی می کند فساد در کشور ما ریشه کن نخواهد شد.

به گزارش پیام خبر، به نقل از روابط عمومی اتاق بازرگانی فارس، غلامحسین شعرا در جلسه کمیسیون تخصصی پایش قوانین و مقررات، رقابت و خصوصی سازی و سلامت اداری که با حضور اعضای آن در این اتاق برگزار شد، بیان کرد: در یکصد سال گذشته 20 هزار قانون در مجلس تصویب شده است که در پی این موضوع اختیار 102 هزار آیین نامه و بخشنامه به دولت داده شده است.
وی با بیان اینکه پیامد این موضوع ایجاد شرایط برای پدیده فساد در جامعه است افزود: دولت ها در تفسیر قوانین سلیقه ای و جزیره ای و با هدف سهولت انجام کار در بخش دولتی تعریف و عمل می کنند بنابراین نتیجه حاصل از این تفاسیر، زمینه ساز ایجاد فساد در لایه های مختلف می شود.
شعرا اظهارداشت: نمی شود سیاست گذاری ها، تصمیم گیری ها و اجرای آنها به صورت شبانه انجام شود و انتظار فساد نداشت؟ نمی شود یک شبه اهدای بسته ای به نام معیشت به مردم در کشور تصمیم گیری شود و در بودجه سال آینده حذف شود؟ و تا زمانی که این گونه قانون گذاری و اجرا در کشور داریم شاهد زمینه های فساد نیز خواهیم بود.
عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی فارس اضافه کرد: در هیچ کجای دنیا بانک مرکزی تحت مجموعه دولت نیست زیرا هر کجا دولت با کمبود پول مواجه شد به شراغ خزانه، چاپ اوراق بهادار و چاپ اسکناس های بی پشتوانه روی می آورد درحالی که وظیفه بانک مرکزی کنترل نظام داده پردازی پولی کشور است.
وی ادامه داد: بار سنگین بخش خصوصی در کشور بر دوش سه اتاق بازرگانی، اصناف و تعاون گذاشته شده اما قانونی برای دادن اختیار بخش خصوصی به دست بخش خصوصی وجود ندارد ودر اتاق های دربسته برای این سه اتاق تصمیم گیری می شود.
شعرا با بیان اینکه در حال حاضر 80 درصد فعالیت های اقتصادی کشور در اختیار بخش دولتی است عنوان داشت: زمانی که سیاست گذاری، تصدی گری و هزینه پردازی باهم در یک راستا قرار گیرد، نمی توان انتظار پاسخگویی از عوامل اجرایی داشت.
در این جلسه آقای دکتر صمدی استاد دانشگاه به بیان گزارش با موضوع فساد و مسایل مرتبط با آن پرداخت.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 6 =

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل

 • فاطمه(س) سِرّ مکتوم حضرت حق است/ پیامبر(ص) با کوثر عالم‌گیر شد

  فاطمه(س) سِرّ مکتوم حضرت حق است/ پیامبر(ص) با کوثر عالم‌گیر شد

  یک کارشناس علوم دینی گفت: اوج حرکت انبیا این است که به جایگاه رضای خدا برسند. اما حضرت زهرا(س) جایگاهی دارند که «ان الله یرضی لرضا فاطمه» یعنی خدا با خشنودی و رضایت فاطمه(س) خشنود می شود.

 • رسوم سیاه بازی در حال از بین رفتن است

  رسوم سیاه بازی در حال از بین رفتن است

  نمایش سیاه بازی «دختر شیرازی» به نویسندگی، کارگردانی و بازیگری نقش سیاه اصغر زیبایی نژاد از ۲۸ دیماه جاری تا سوم بهمن در سالن سبز مجموعه هنر شهر آفتاب همراه با موسیقی زنده بر صحنه اجرا می شود.

 • جای خالی حرفه‌ای‌ها در سیما

  جای خالی حرفه‌ای‌ها در سیما

  محمدعلی کشاورز ضمن اشاره به جای خالی طیفی از نیروهای حرفه‌ای دهه‌های ۶۰ و ۷۰ در تلویزیون، تاکید کرد هنوز هم اگر فیلمنامه خوبی به او پیشنهاد شود، حاضر به ایفای نقش مقابل دوربین است.

 • رزمندگان فارس، تنها خط‌شکنان کربلای ۴

  رزمندگان فارس، تنها خط‌شکنان کربلای ۴

  ساعت هفت صبح یک بار و ساعت هشت صبح دوباره عراقی‌ها شروع کردند به دور زدن نیروهای ما؛ می‌دانستیم که اگر عقبه بسته شود، همه ما شهید یا اسیر خواهیم شد. بنابراین مجبور بودیم برگردیم؛ اما در مسیر به عراقی‌ها رسیدیم و آنها ما را به رگبار بستند؛ مدتی درگیر بودیم که در پایان آرام‌آرام عقب‌نشینی کردند و به خط خودشان برگشتند.

 • ناآرامی‌های عراق خللی در بازسازی عتبات ایجاد نکرده است

  ناآرامی‌های عراق خللی در بازسازی عتبات ایجاد نکرده است

  رئیس سازمان توسعه روابط سیاحتی و زیارتی ایران و عراق با بیان‌اینکه ناآرامی‌ها و اعتراضات در عراق در روند بازسازی عتبات عالیات خللی ایجاد نکرده است، گفت: نزدیک به ۵۰۰ هزار نیروی ایرانی در عراق مشغول به انجام پروژه‌های بازسازی هستند و کار آنها یک روز هم تعطیل نشده و حتی از برنامه جلوتر هم بوده‌ایم.