کد خبر: 4197
تاریخ انتشار: ۲۶ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۸
 • خبرنگار: سهیلا ستایش
 • چاپ
نشست خبری اتاق بازرگانی فارس با اصحاب رسانه یلدا راهدار، عضو اتاق بازرگانی فارس

کمیسیون فناوری، اطلاعات و ارتباطات و اقتصاد رسانه اتاق بازرگانی فارس با دستور جلسه احصای موانع و مشکلات تجارت الکترونیک در استان با حضور فعالان بخش خصوصی و دولتی استان برگزار شد.

به گزارش پیام خبر، یلدا راهدار عضو هیات رئیسه و رئیس کمیسیون فناوری، اطلاعات و ارتباطات و اقتصاد رسانه اتاق بازرگانی فارس در این جلسه گفت: در حال حاضر تجارت الکترونیک یکی از مباحث مهم در حوزه کسب و کار در دنیا و کشور است که کشور چین و حوزه مد و پوشاک رتبه اول کسب و کارهای الکترونیک و تجارت الکترونیک در جهان را به خود اختصاص داده است.
وی افزود: بر اساس آمار تا پایان سال 96 بیش از 38 هزار کسب و کار فعال دارای نماد الکترونیک در کشور وجود داشته است که شهر تهران رتبه برتر در حوزه تجارت الکترونیک در کشور را داراست.
راهدار با بیان اینکه استان های خراسان رضوی و اصفهان سهم بالای 8 درصد دارند بیان کرد: جای تاسف است که فارس با سابقه و نیروی متخصص در حوزه کسب و کارهای دانش بنیان و الکترونیک تنها سهم 5 درصدی از بازار تجارت الکترونیک در کشور دارد.
وی اضافه کرد: نیاز است علل حضور کم فارس در این بخش آسیب  شناسی و بررسی شود و این درحالی است که تجارت الکترونیک روز به روز در حال گسترش و فراگیر شدن است اما در کشور ما زیرساخت ها از جمله اینترنت برای فرهنگ سازی عمومی از این مهم هنوز فراهم نیست.
راهدار ادامه داد: یکی از مشکلات مهم در حوزه تجارت الکترونیک موضوع حمل کالا و همکاری و هماهنگی دستگاه های دولتی خدمات رسان در حوزه ارسال کالا از جمله اداره پست و راه آهن است که این نیاز بخش خصوصی را به صورت کارشناسی دنبال می کنیم.
عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی فارس با بیان اینکه موضوع حمل کالا و مشکلات این بخش توسط دستگاه های دولتی خدمات رسان در حوزه ارسال کالا را بررسی و پس از کارشناسی در دستور کار شورای گفتگو قرار می دهیم عنوان داشت: نحوه برخورد پلیس فنا و ارشاد با فعالان در حوزه تجارت الکترونیک نیز در دستور بررسی کمیسیون فناوری، اطلاعات و ارتباطات و اقتصاد رسانه اتاق بازرگانی فارس قرار خواهد گرفت.
وی تصریح کرد: همچنین برای رفع مشکلات بخش تجارت الکترونیک در استان به زودی نشست تخصصی ترویج و فرهنگ سازی تجارت الکترونیک و استانداردهای خدمات در این حوزه در بازارهای جهانی، مشکلات با پست استان و دستگاه های ارسال کالا و تهیه طرح پژوهشی با موضوع بررسی الکوسیستم فاوای استان و ارائه راهکارهای بهبود و ارتقا آن، در دستور کار ما در اتاق بازرگانی فارس قرار دارد.
راهدار با تاکید بر لزوم تهیه سند حمایتی از تجارت الکترونیک در استان توسط بخش های دولتی مربوطه افزود: پیش از این سازمان صنعت، معدن و تجارت اقداماتی در حوزه تجارت الکترونیک در استان انجام داده که نیاز است برای مشخص شدن وضعیت فعلی و نقشه حرکت استان در این بخش این استراتژی و راهبردها برای ما در اتاق بازرگانی فارس ارسال شود تا بخش خصوصی نظرات خود را در این خصوص ارائه کند.
وی با بیان اینکه بخش دولتی باید به ایجاد شرایط مناسب برای نهادینه شدن تجارت الکترونیک در جامعه کمک کند بیان کرد: در حوزه تجارت الکترونیک ضعف هایی از جمله در حوزه قانون گذاری و حقوقی، ایجاد بسترهای مناسب ارتباطی به ویژه اینترنت، آموزش همگانی، ارتقا سطح دانش افکار عمومی و استفاده کنندگان تجارت الکترونیک وجود دارد که باید بر روی هر یک اقدامات عملیاتی انجام شود.
راهدار با اشاره به بحث نرم افزارهای آزاد و حضور بخش خصوصی در این حوزه اضافه کرد: بخش نرم افزارهای آزاد برای بسیاری از فعالان بخش خصوصی و دولتی ناشناخته و نامانوس است لذا برای آشنایی و بهره گیری بخش خصوصی از این بخش در حال تدوین نشست تخصصی با موضوع نرم افزارهای آزاد برای فعالان اقتصادی استان در اتاق بازرگانی فارس هستیم.
در ادامه این جلسه، مهرداد سهرابی مدیر کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان فارس نیز گفت: امروز حوزه تجارت الکترونیک سهم قابل توجهی در فناوری و اقتصاد این بخش دارد که نگاه ها در کشور نسبت به این بخش باید به عنوان یکی از پارامترهای مهم توسعه ای و فعال باشد.
وی با بیان اینکه نگاه دولت به تجارت الکترونیک حاکمیتی است افزود: دولت به عنوان بزرگترین پشتیبان از فعالیت های سازنده و کارآمد باید در حوزه تجارت الکترونیک به عنوان حمایت گر نقش فرین باشد.
سهرابی اظهارداشت: تجارت الکترونیک هنوز در کشور ما فرهنگ سازی نشده است و مشکلاتی از جمله در حوزه پست برای فعالان این بخش وجود دارد که فعالان حوزه تجارت الکترونیک در استان می توانند مسایل و مشکلات خود را در سامانه 195 به ما منتقل کنند.
محمد دانش نیا رئیس اداره بازرگانی خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس هم گفت: این سازمان در حوزه تجارت الکترونیک در استان اقداماتی از جمله تشکیل کمیته توسعه تجارت الکترونیک به عنوان زیر مجموعه کارگروه توسعه الکترونیک در استان بود که یکی از اهداف این کمیته شناسایی و احصای مسایل و مشکلات فعالان اقتصادی فعال در این حوزه در استان بود که دستاوردهایی نیز داریم.
وی بیان کرد: یکی از اقدامات سازمان صنعت، معدن و تجارت در بحث حمایت از تجارت الکترونیک تشکیل میز تخصصی برق و الکترونیک در استان است که در این میز تخصصی سیاست های راهبردی تبیین خواهد شد.
دانش نیا اظهارداشت: یکی از موضوع های مهم در حوزه تجارت الکترونیک اعتماد و فرهنگ سازی است لذا باید فعالان اقتصادی فعال و مجوز دار در این حوزه از سایرین تمیز داده شود تا ضمن ارائه حمایت از این افراد، در حوزه ارائه خدمات نیز بتوان شرایط بهتر و برنامه ریزی مناسب تری انجام شود.
وی با تاکید بر افزایش تعامل بخش دولتی و خصوصی برای رفع موانع و مشکلات بخش خصوصی ادامه داد: عمده فعالیت های اقتصادی در قالب تولید و بازاریابی و فروش دنبال می شود که در هر بخش مشکلاتی وجود دارد که تلاش می کنیم بتوانیم روند فعالیت در هر بخش اقتصادی را تسهیل کنیم.
در این جلسه فعالان حوزه تجارت الکترونیک در استان مسایل و مشکلات خود را مطرح کردند.
در این جلسه مواردی از جمله عدم همکاری اداره پست و دستگاه های کالا رسان ها، وجود قوانین دست و پا گیر، محدودیت های تسویه حساب بانکی، طولانی بودن پروسه اخذ نماد اعتماد، بحث درگاه های پرداخت و مباحث بیمه و مالیات به عنوان بخشی از مشکلات فعالان حوزه تجارت الکترونیک در استان مطرح شد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 7 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل

 • کلانی: نام پرسپولیس همیشه خواهد بود

  کلانی: نام پرسپولیس همیشه خواهد بود

  حسین کلانی پیشکسوت باشگاه پرسپولیس می‌گوید: نام پرسپولیس همیشه بوده، هست و خواهد بود و هرگز از بین نخواهد رفت.

 • مهمترین دعای ماه رجب، دعا برای فرج است

  مهمترین دعای ماه رجب، دعا برای فرج است

  یک کارشناس مذهبی با بیان‌ اینکه روح همه عبادات ماه رجب، استغفار است، گفت: اعتکاف در کوی امام زمان (عج) و به نیت انس با ایشان برکات بسیار دارد، اگر قرار است فیضی در این ماه به ما برسد به واسطه امام مهدی(عج) است. مهمترین دعای این ماه دعای فرج است.

 • دوران امام محمد باقر (ع) و شکوفایی جامعه شیعی

  دوران امام محمد باقر (ع) و شکوفایی جامعه شیعی

  امام محمد باقر (ع) از فرصتی که امام زین العابدین(ع) ایجاد کرده بودند، استفاده کردند و به خاطر ایجاد فضای مناسب برای تبلیغ معارف ناب دینی و شرایط زمانی امامت امام محمدباقر(ع)، یک شکوفایی فوق‌العاده در جامعه شیعی رخ داد.

 • فاطمه(س) سِرّ مکتوم حضرت حق است/ پیامبر(ص) با کوثر عالم‌گیر شد

  فاطمه(س) سِرّ مکتوم حضرت حق است/ پیامبر(ص) با کوثر عالم‌گیر شد

  یک کارشناس علوم دینی گفت: اوج حرکت انبیا این است که به جایگاه رضای خدا برسند. اما حضرت زهرا(س) جایگاهی دارند که «ان الله یرضی لرضا فاطمه» یعنی خدا با خشنودی و رضایت فاطمه(س) خشنود می شود.

 • رسوم سیاه بازی در حال از بین رفتن است

  رسوم سیاه بازی در حال از بین رفتن است

  نمایش سیاه بازی «دختر شیرازی» به نویسندگی، کارگردانی و بازیگری نقش سیاه اصغر زیبایی نژاد از ۲۸ دیماه جاری تا سوم بهمن در سالن سبز مجموعه هنر شهر آفتاب همراه با موسیقی زنده بر صحنه اجرا می شود.