کد خبر: 4221
تاریخ انتشار: ۲۹ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۹:۰۶
 • خبرنگار: محسن تورع
 • چاپ
علیرضا پاک فطرت، شهردار سابق شیراز

شهردار سابق شیراز، با بیان اینکه رویکردش در پیگیری و اجرای امور «برنامه‌محوری» است، گفت: آدم‌های شجاع، جسور و با جرأت برنامه‌محور هستند.

به گزارش پیام خبر، علیرضا پاک‌فطرت، امروز در جمع خبرنگاران «برنامه‌محوری» را مهمترین وظیفه یک مدیر توانمند و نماینده کارا دانست و افزود: نماینده‌ای که برنامه‌محور نباشد، هیچ هنری ندارد زیرا در سایه بی‌برنامگی به فردی ترسو و کم‌جرأت تبدیل می‌شود.

داوطلب یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی از حوزه انتخابیه شهرستان شیراز و زرقان تأکید کرد: یک نماینده خوب، بادرایت، برنامه و هوشمندانه حر کت می‌کند.

پاک‌فطرت با بیان اینکه برای حل یک مشکل و ارایه راه‌حل و بهبود شرایط، قبل از ارایه برنامه باید ببینیم در کجای کار قرار داریم، به داشته‌ها، ظرفیت‌ها، استعدادها و پتانسیل‌های استان به ویژه کلانشهر شیراز در عرصه‌های مختلف اشاره کرد و گفت: امروز شیراز با دارا بودن 42 درصد جمعیت استان از کمترین سرانه ورزشی در بین شهرستان‌های استان برخوردار است و بخشی از این سرانه هم ناشی از عملکرد شهرداری در دوره 7 ساله پیشین از طریق احداث سالن‌ها و زمین‌های ورزشی است.

وی همچنین کمترین سرانه اعتبارات، محروم‌ترین روستاها و میزان برخورداری صنعتی در بین کلانشهرها را مربوط به شیراز عنوان کرد و اظهار داشت امروز بر اساس رتبه‌بندی طرح آمایش سرزمین منطبق با شاخص‌های فرهنگی - اقتصادی، اجتماعی، شهرستان شیراز در رتبه 18 قرار دارد که این رتبه با جایگاه کلانشهر شیراز به هیچ عنوان همخوانی ندارد.

پاک‌فطرت تصریح کرد: در جذب سرمایه‌گذاری هم علیرغم پتانسیل‌های فراوان شاهد پایین‌ترین میزان جذب سرمایه‌گذاری در کلانشهر شیراز هستیم.

وی خاطرنشان کرد: امروز 70 درصد سپرده‌گذاری‌های مردم فارس در بانک‌های استان در دیگر استان‌ها مصرف می‌شود و از این نظر فارس در بین 31 استان کشور در رتبه 29 قرار دارد.

شهردار سابق شیراز افزود: اگر این شاخص‌های ایجاد محرومیت را در کنار داشته‌ها و فرصت‌های استان قرار دهیم می‌بینیم بخش عمده‌ای از این مشکلات ناشی از بوروکراسی اداری، عدم شجاعت مدیران، خلأ نیروهای فارسی در مناصب کلان و کلیدی کشور، ضعف اتحاد در بین نمایندگان، سطحی‌نگری و دنباله‌روی از تفکرات فردی است.

وی با بیان اینکه امروز فارس به دلیل مباحث مرتبط با خشکسالی و کمبود آب در بخش کشاورزی دچار چالش‌های متعددی شده است، گفت: باید در حوزه کشاورزی با برنامه و منطبق با اقلیم هر منطقه اقدام به کشت نماییم تا کشاورزان استان اینقدر دچار خسران و ضرر نشوند.

پاک‌فطرت ادامه داد: فارس به عنوان کریدور ارتباطی جنوب کشور باید از بهترین زیرساخت‌های حمل و نقلی برخوردار شود و محل باراندازی، پشتیبانی و ذخیره انرژی کشور باشد.

با شعار نمی‌توان گرفتاری‌ها و مشکلات مردم را حل کرد

شهردار سابق شیراز با بیان اینکه با شعار نمی‌توان مسایل و مشکلات و گرفتاری‌های مردم را حل کرد، به سابقه هفت ساله خود در دوره پیشین شهرداری اشاره کرد و گفت: اجرای بیش از سه هزار پروژه عمرانی، زیرساختی و فرهنگی از قبیل پارک‌ها، پل‌ها، روگذرها و زیرگذرها و تونل در کلانشهر شیراز، میثاق ارزشمندی برای «باور» مردم شیراز به «عمل‌گرایی» و کنار زدن نگاه‌های «شعاری» است.

وی تصریح کرد: این «تجربه موفق هفت ساله» و تحول بی‌بدیلی که در عرصه خدمات زیرساخت شهری در دوره قبل شهرداری شیراز، بدون دریافت ریالی از بودجه دولتی صورت گرفت، شناسه متقنی از «باور به خدمت» و نگاه به درون است.

بهره‌ای نزدیک به هیچ

پاک‌فطرت تأکید کرد: تسری این نگاه و رویکرد به بعد تقنینی و قانونگذاری، این تحولات مثبت را تکمیل و شیراز و مردم فرهیخته آن را به جایگاه شایسته و بایسته خود نزدیک خواهد ساخت.

وی از ضعف و نداشتن راهبرد اساسی و بلندمدت در بخش مهم گردشگری سلامت، علیرغم پتانسیل‌های بی‌بدیل و ارزشمند استان و شیراز سخن گفت و اظهار داشت: وجود 15 کشور در همسایگی و جمعیت نزدیک به 650 میلیونی آن پتانسیل بسیار ارزشمندی در بخش صادرات و جذب گردشگری است فرصتی که به دلیل بی‌برنامگی در حوزه «تقنینی» و «روزمره‌گی» در حال از دست رفتن است و تاکنون بهره‌ای نزدیک به هیچ از آن داشته‌ایم.

پاک‌فطرت در ادامه سخنانش از کثرت قوانین و تبصره‌های گیج‌کننده در کشور سخن گفت و اظهار داشت: در بحث قوانین باید به دنبال کسب اختیارات برای مدیران و تدوین برخی قوانین منطقه‌ای باشیم.

شهردار سابق شیراز افزود: نماینده وظیفه دارد در عین حالی که دخالتی در امور اجرایی نداشته باشد، مدیران خوب و توانمند استانی را به عرصه مدیریتی کشور معرفی کند، مدیر برای ایجاد تحول باید مورد پشتیبانی قرار گیرد.

وی تأکید کرد: وظیفه یک نماینده، پیگیری آسفالت فلان کوچه یا لوله‌کشی به فلان منطقه یا تغییر مدیران محلی نیست، نماینده باید به دنبال برنامه‌ریزی و کنترل آن و پالایش قوانین و ساده‌سازی آنها و واگذاری اختیارات باشد.

پاک‌فطرت افزود: همانگونه که پتانسیل‌ها و استعدادهای کشور در بخش‌های مختلف متفاوت است برخی قوانین نیز متناسب با نیازهای استانی و منطقه‌ای می‌تواند متفاوت باشد. لذا وظیفه نماینده ملی- منطقه‌ای است.

باید به بانوان اعتماد کرد

وی یادآور شد: نمایندگانی که می‌گویند وظیفه نماینده ملی است باید سرریز کار مثبت‌شان به استان‌ها بریزد و اگر چنین اتفاقی نیفتاد نشان می‌دهد که آنها کار ملی هم نکرده‌اند.

شهردار سابق شیراز افزود: کشور نیازمند برنامه‌ریزی از بالا به پایین و پایین به بالا است، لذا اگر نماینده تسلطی بر حوزه انتخابیه خود نداشته باشد نمی‌تواند در برنامه‌ریزی‌های کلان مفید و مؤثر عمل نماید.

وی در بخشی دیگر از سخنانش از لزوم حضور زنان در عرصه‌های مختلف مدیریتی گفت و افزود: اعتقاد دارم که عملکرد مدیریتی بانوان در بسیاری از پست‌ها و مسئولیت‌ها بهتر از آقایان است، لذا برای پیشرفت و حرکت در مسیر توسعه باید به بانوان اعتماد کرد و از حضور آنان در عرصه‌های تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری بهترین بهره را برد.

پاک‌فطرت اظهار امیدواری کرد: در این دوره حضور بانوان در مجلس بیشتر از دیگر دوره‌ها باشد.

حق گرفتنی است

وی، همچنین ریشه مشکلات و عقب‌ماندگی‌های فارس و استان را در نجابت بیش از حد مردم این استان به ویژه کلانشهر شیراز دانست و گفت: حق گرفتنی است.

پاک‌فطرت، افزود: عدم وحدت بین مسئولان و احترام نگذاشتن به بزرگان جامعه و استان از دیگر علل این عقب‌ماندگی است.

وی تصریح کرد: برای بهبود شرایط فعلی بیش از آنکه به پول و بودجه نیاز داشته باشیم نیازمند تعقل و همفکری هستیم.

مواظب باشید کلاه سرتان نرود

وی در بخش پایانی سخنان خود خطاب به مردم در خصوص چگونگی انتخاب کاندیداها گفت: مواظب باشید، کلاه سرتان نرود، مقام معظم رهبری مشخصه کاندیدای اصلح را اعلام کردند. اگر بر اساس همین شاخص‌ها جلو بروید، مطمئناً انتخاب شایسته‌ای انجام خواهد شد.

انسان مؤمن، خود را جای کس دیگری قالب نمی‌کند

وی تاکید کرد: یکی از شاخصه‌های مورد تأکید رهبری، مومن بودن است، نماینده‌ای که مومن باشد، دروغ نمی‌گوید و خود را جای کس دیگری قالب نمی‌کند و شعاری نمی‌دهد که نمی‌تواند آن را عملیاتی کند.

پاک فطرت افزود: انقلابی بودن، به معنای دل به انقلاب دادن است نه فریب مردم برای چند رأی بیشتر.

وی در پایان گفت: نماینده باید شجاع، دارای روحیه جهادی و طرفدار عدالت باشد و در اجرای امور شب و روز نشناسد و در مقابل زورگویان مقتدر و با ابهت بوده و توان صحبت و اظهارنظر کردن داشته باشد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

سیاسی

گفتگو و تحلیل

 • فاصله ما با ظهور، مشخص نیست/ تطبیق ناروای حوادث روز به علائم ظهور، خسارات اعتقادی دارد

  فاصله ما با ظهور، مشخص نیست/ تطبیق ناروای حوادث روز به علائم ظهور، خسارات اعتقادی دارد

  رئیس مرکز تخصصی مهدویت حوزه علمیه قم با بیان اینکه تطبیق حوادث روز با علائم ظهور، علمی و فنی نیست، گفت: ما در مسیری قرار داریم که انتهای آن ظهور است و نمی‌دانیم چقدر با آن فاصله داریم. اینکه بگوییم کرونا تابلوی آخر است، حدسیات غیرعالمانه است.

 • تبلور صبر در سیره موسی بن جعفر (ع)

  تبلور صبر در سیره موسی بن جعفر (ع)

  کظم غیظ و صبر در سیره موسی بن جعفر(ع) متبلور است، آن امام همانند پیامبر همنام خود در برابر فرعون زمانه مقاومت کرد و علی‌رغم همه شدائد با مبارزه با انحرافات اعتقادی، جریان تشیع را هدایت کرد.

 • استغفار از مهمترین اعمال ماه رجب است

  استغفار از مهمترین اعمال ماه رجب است

  یک کارشناس مذهبی با بیان‌ اینکه در ماه رجب زمینه‌ ارتباط خاص با خداوند متعال فراهم است، گفت: هر کس در این ماه به بندگی الهی بپردازد، رحمت خاص خدا را شامل حال خود کرده است.

 • آیا سیارک سرگردان به زمین برخورد می‌کند؟

  آیا سیارک سرگردان به زمین برخورد می‌کند؟

  اعلام نزدیک شدن سیارک و شهاب سنگ بزرگ به زمین در اوایل اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۹، پرسش‌هایی را درباره رخدادهای احتمالی همچون برخورد با کره زمین و نابودی حیات را مطرح کرده است، موضوعی که به اعتقاد یک استاد بخش فیزیک دانشگاه شیراز احتمال بسیار اندکی دارد.

 • شیوع کرونا در فارس تا پایان فروردین ادامه دارد/ تنها راه مقابله کاهش رفت و آمدها

  شیوع کرونا در فارس تا پایان فروردین ادامه دارد/ تنها راه مقابله کاهش رفت و آمدها

  عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: شیوع کرونا دستکم تا آخر فروردین‌ماه ادامه دارد و طبق الگوهای اپیدمیولوژیک و مطالعات کارشناسان خبره فارس در ایام نوروز به پیک ابتلا به بیماری خواهد رسید؛ مگر اینکه مداخلات در هفته پیش رو اعمال شود و رفت‌وآمدها به‌صورت جدی کاهش یابد.