کد خبر: 4228
تاریخ انتشار: ۳۰ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۹
 • خبرنگار: امیرحسین ذوالفقاری
 • چاپ
حافظیه شیراز - آرامگاه خواجه شمس الدین محمد حافظ شیرازی

یک استاد دانشگاه آنکارا می گوید: اشعار حافظ احساس عاشقانه ای دارند که سبب می شود با هر 2 نیمکره مغزم (منطق و احساس) به تامل بپردازم، مخصوصا منظورم غزل هایی است که حاوی بیان های تمثیلی و دیدهای عمیق فلسفی هستند.

به گزارش پیام خبر، خانم «اندری آلاتا»، فیلسوف کروات و استاد ادبیات، از عشقش به حافظ و پرتوهای فلسفی عمیق آن سخن می گوید، او معتقد است ترجمه گویشی بدون تغییر از جهانی شبیه همان دنیای متفکر است و مترجم باید شخصیتی جدید از همان دنیای اولیه بسازد.

این استاد که در دانشگاه «حاجت‌تپه» آنکارا مشغول مطالعه در زمینه فلسفه است، مطالب بسیاری در زمینه شعر و فلسفه ملل مختلف منتشر کرده است، وی با تسلط به هفت زبان زنده دنیا نابغه ای است که بیش از 15 سال سابقه تدریس در زمینه های بین رشته ای، ادبیات، فلسفه و اخلاق دارد.

وی همچنین مقالات علمی بسیاری در زمینه تاریخ فلسفه منتشر کرده و اخیرا با پرداخت به شعر و فلسفه ملل مختلف از آفریقا تا اروپا، از چخوف تا آسیموف، خلاصه هایی بسیار آموزنده به زبان انگلیسی نوشته است.

استاد «اندری آلاتا» در گفتگوی اختصاصی با سایت پیام خبر با اشاره به علاقه اش به فرهنگ و ادبیات پارسی از وجود ریشه هایی از خانواده اش در ایران خبر داد و با اشاره به اشعار زیبایی از سهراب سپهری از او به عنوان یکی از پنج شاعر مهم نو فارسی نام برد و ادامه داد هم اکنون در حال مطالعه فلسفه «امام محمد غزالی» است.

این استاد ادبیات می گوید: تاکنون 30 کتاب از زبان های اسپانیایی، انگلیسی، و ایتالیایی به زبان کرواتی ترجمه کرده و در همین راستا به نوشتن مقدمه ها، پیشگفتارها، مقاله های علمی، بررسی های مروری و اجمالی روی واژگان نیز پرداخته است.

وی در پاسخ سوال ما درباره کتاب محبوبش پاسخ می دهد: کتاب های قابل ستایش زیادی هستند که برایم مهم و الهام بخش بوده اند و از جمله آن ها می توانم به «زوربای» یونایی نوشته نیکوس کازانتزاکیس و دیوان حافظ شیرازی اشاره کنم.

همین امر سبب شد تا ادامه گفتگو را به سمت حافظ و برداشت های او از اشعار این نابغه شعر فارسی، سوق دهیم.

ابتدا از وی درباره نسخه ای که او مطالعه می کند، پرسیدیم و او عکسی را از دیوان حافظش با ترجمه استاد «بشیر زاکا» به زبان بوسنیایی و نگاره هایی از استاد فرشچیان، برای ما ارسال کرد، همچنین نظرش را درباره این نسخه از ترجمه حافظ جویا شدیم.

فیلسوف کروات معتقد است، به دلیل ماهیت های زبانی، ترجمه به هر شکل کار بسیار دشواری است. شرایط زمانی و مکانی زبان مبدا، خواست های زبانی و حتی منحصر بفرد بودن «ژانر» نوشتار، تاثیر گذار هستند، دیوان حافظ نه فقط از نظر زبانی، بلکه به دلایل زیادی از جمله اندیشه ای تجلی شده در متن، سختی های خاص خود را دارد، بازتاب اندیشه ها در ادبیات فارسی اکثرا با تمثیل ها، تشبیه ها، استعاره ها، و شخصیت های غلو شده شاعرانه، ساخته شده اند که خود بر این سختی می افزاید.

آندری آلاتا می گوید: زبان به مثابه موجودی زنده و دارای روح، نفس می کشد و در حال حرکت است، مترجم باید بتواند با استفاده از تمام اسباب موجود، ایده مورد اشاره و برجسته متن را دریابد و جهانی تا جای ممکن شبیه دنیای آن شاعر یا متفکر بسازد، مترجم باید قادر به «شنیدن، بوکشیدن، دیدن، لمس» و درک ایده های پشت کلمات باشد تا درنهایت شخصیتی جدید از دنیایی در زمره همان دنیای مبدا بسازد. این ها همه حقایقی بس زنده هستند. گویشی بدون تغییراز تجربیات روزمره ای که فراتر از تجربه بدست آمده اند.

در ادامه نظریات این استاد بزرگوار از او خواستیم یکی از غزلیات مورد علاقه اش برای ما نام ببرد:

سال‌ها دل طلب جام جم از ما می‌کرد     -       وان چه خود داشت ز بیگانه تمنا می‌کرد

وی ادامه می دهد: اشعار حافظ احساس عاشقانه ای دارند که سبب می شود با هر 2 نیمکره مغزم (منطق و احساس) به تامل بپردازم، مخصوصا منظورم غزل هایی است که حاوی بیان های تمثیلی و دیدهای عمیق فلسفی هستند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 4 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

فرهنگ، هنر و ادب

گفتگو و تحلیل

 • فاصله ما با ظهور، مشخص نیست/ تطبیق ناروای حوادث روز به علائم ظهور، خسارات اعتقادی دارد

  فاصله ما با ظهور، مشخص نیست/ تطبیق ناروای حوادث روز به علائم ظهور، خسارات اعتقادی دارد

  رئیس مرکز تخصصی مهدویت حوزه علمیه قم با بیان اینکه تطبیق حوادث روز با علائم ظهور، علمی و فنی نیست، گفت: ما در مسیری قرار داریم که انتهای آن ظهور است و نمی‌دانیم چقدر با آن فاصله داریم. اینکه بگوییم کرونا تابلوی آخر است، حدسیات غیرعالمانه است.

 • تبلور صبر در سیره موسی بن جعفر (ع)

  تبلور صبر در سیره موسی بن جعفر (ع)

  کظم غیظ و صبر در سیره موسی بن جعفر(ع) متبلور است، آن امام همانند پیامبر همنام خود در برابر فرعون زمانه مقاومت کرد و علی‌رغم همه شدائد با مبارزه با انحرافات اعتقادی، جریان تشیع را هدایت کرد.

 • استغفار از مهمترین اعمال ماه رجب است

  استغفار از مهمترین اعمال ماه رجب است

  یک کارشناس مذهبی با بیان‌ اینکه در ماه رجب زمینه‌ ارتباط خاص با خداوند متعال فراهم است، گفت: هر کس در این ماه به بندگی الهی بپردازد، رحمت خاص خدا را شامل حال خود کرده است.

 • آیا سیارک سرگردان به زمین برخورد می‌کند؟

  آیا سیارک سرگردان به زمین برخورد می‌کند؟

  اعلام نزدیک شدن سیارک و شهاب سنگ بزرگ به زمین در اوایل اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۹، پرسش‌هایی را درباره رخدادهای احتمالی همچون برخورد با کره زمین و نابودی حیات را مطرح کرده است، موضوعی که به اعتقاد یک استاد بخش فیزیک دانشگاه شیراز احتمال بسیار اندکی دارد.

 • شیوع کرونا در فارس تا پایان فروردین ادامه دارد/ تنها راه مقابله کاهش رفت و آمدها

  شیوع کرونا در فارس تا پایان فروردین ادامه دارد/ تنها راه مقابله کاهش رفت و آمدها

  عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: شیوع کرونا دستکم تا آخر فروردین‌ماه ادامه دارد و طبق الگوهای اپیدمیولوژیک و مطالعات کارشناسان خبره فارس در ایام نوروز به پیک ابتلا به بیماری خواهد رسید؛ مگر اینکه مداخلات در هفته پیش رو اعمال شود و رفت‌وآمدها به‌صورت جدی کاهش یابد.