اتاق بازرگانی فارس

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی فارس با تاکید بر لزوم همکاری های مشترک اتاق بازرگانی فارس و سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان گفت: یکی از موضوع های اصلی ما در استان بهبود فضای کسب و کار و رفع موانع آن است که این مهم می تواند نقطه اشتراکی برای ایجاد هم افزایی و تعامل در استان باشد.

به گزارش پیام خبر، جمال رازقی در نشست صمیمی با رئیس و معاونان سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان فارس بیان کرد: باور داریم مسایل مربوط به بخش اقتصاد استان را به صورت کارشناسی و تخصصی دنبال شود که انجام کار کارشناسی برای تسهیل و بهبود فضای کسب و کار استان نیاز به شفافیت اطلاعات و در دسترس بودن اطلاعات دارد که سازمان مدیریت و برنامه ریزی در این زمینه نقش مهمی دارد.
وی افزود: بسیاری از سیاست گذاری ها و آمار ها در بخش های اقتصادی ما مانند اشتغال، مالیات ستانی و نظام بانکی با مشکلاتی روبرو است که تاثیر آن مستقیم بر منافع ملی و بخش اقتصاد و تولید کشور است که این مسایل باید به صورت ریشه ای کارشناسی و عارضه یابی شود.
رازقی اظهارداشت: همچنین جلوگیری از موازی کاری فعالیت ها به ویژه در حوزه های پژوهشی در حوزه توسعه ای و اقتصادی استان از دیگر زمینه های همکاری بین اتاق بازرگانی و سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان است که آثار این فعالیت ها می تواند در بخش اقتصاد کشور گره گشا باشد.
وی با بیان اینکه با هم افزایی و همکاری بین بخشی می توان در پیشبرد اهداف موفق تر عمل کرد اضافه کرد: همکاری های مشترک اتاق بازرگانی فارس و سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان می تواند در پیشبرد اهداف توسعه ای اقتصادی استان بسیار موثر باشد.
رئیس اتاق بازرگانی فارس در بخش دیگری از سخنان خود ادامه داد: اتاق بازرگانی علاوه بر وظائف ذاتی و قانونی خود، اقداماتی در حوزه های پژوهشی، حقوقی و قضایی و تشکل های صادراتی را انجام می دهد که رویکرد ما در فعالیت ها کاهش مشکلات فعالان بخش خصوصی استان و رفع موانع و تسهیل فضای کسب و کار است.
رازقی با تشریح فعالیت های بخش های مختلف اتاق بازرگانی فارس عنوان داشت: در چند سال اخیر فعالیت های پژوهشی کاربردی در دستور کار اتاق بازرگانی فارس قرار گرفته و در این زمینه دبیرخانه شورای پژوهشی متشکل از 9 هسته پژوهشی با همکاری بیش از 120 استاد دانشگاه استان، فعالان بخش خصوصی و نمایندگان بخش دولتی در اتاق بازرگانی فعال است.
وی تصریح کرد: همچنین دبیرخانه کمیسیون های تخصصی اتاق بازرگانی نیز به صورت تخصصی بخش های مختلف اقتصادی و مطالبات فعالان اقتصادی استان را دنبال می کند که فعالیت های تخصصی در کمیسیون های اتاق به عمدتا حاصل انتظارات بخش خصوصی و رفع مشکلات آنهاست، ورودی شورای پژوهش و یا شورای گفتگو هستند.
رازقی با اشاره به اینکه بیان حرف کارشناسی و کاربردی مورد انتظار ماست افزود: اقدامات تخصصی در 29 تشکل صادراتی زیر مجموعه اتاق، دبیرخانه شورای گفتگو، دفتر مطالعات اقتصادی و اجتماعی، استانداردسازی، پایش فضای کسب و کار و مرکز آموزش این اتاق در حال انجام و ارائه به بخش خصوصی و دولتی استان است که تلاش می کنیم نقش خود را در استان ایفا کنیم.
وی بیان داشت: رفع مشکل واحدهای تولیدی به صورت موقت گره ای از مشکل آنها رفع نمی کند بلکه باید تلاش کنیم فضایی در استان فراهم شود که واحدها و بنگاه ها بتوانند با کمترین مشکل در آن فعالیت کنند و اشتغال پایدار داشته باشند.

** همکاری مستمر سازمان برنامه و بودجه و اتاق بازرگانی فارس روند توسعه استان را شتاب می بخشد

در این جلسه حسن نوروزی رئیس سازمان برنامه و بودجه استان فارس نیز گفت: بر این باوریم که استان فارس به جایگاه و سهم شایسته خود در کشور دست نیافته و این درحالی است که در حوزه های اقتصادی و صادرات انتظارها از استان بیش از وضعیت فعلی است.
وی با بیان اینکه هدف همه ما توسعه استان است و در این زمینه بهره گیری از ظرفیت های هر بخش نیاز است افزود: موضوع های اقتصادی از محورهای مهم در استان است لذا ظرفیت ها و قابلیت های ویژه ای در سازمان برنامه و بودجه و اتاق بازرگانی وجود دارد که تعامل دو بخش می تواند بخش اقتصاد و توسعه ای استان را تقویت کند.
نوروزی اظهارداشت: همکاری دو جانبه و ارتباط مستمر و کارشناسی این سازمان به عنوان متولی و راهبر توسعه استان و اتاق بازرگانی فارس به عنوان پارلمان بخش خصوصی استان می تواند روند توسعه استان را شتاب بخشید و در راستای کاهش مشکلات موثر و مثبت باشد.
وی اضافه کرد: بخش هایی از جمله تبصره 18، واگذاری طرح های دولتی به بخش خصوصی، سند راهبردی آمایش و سند اجرایی آمایش استان، تهاتر بدهی های مالیاتی و بانکی تبصره 5، شناسایی قانون و مقررات مزاحم، شورای فنی و کمیته های ذیل آن، صدور خدمات فنی و مهندسی، فعالیت های پژوهشی و موضوع کمک به واحدهای تولیدی از موارد مورد نظر ما برای تقویت همکاری و بهره گیری از نظریات اتاق بازرگانی فارس است.
نوروزی ادامه داد: حمایت و تقویت تولید و ایجاد شرایط برای تسهیل صادرات از موارد مورد توجه ما برای انجام فعالیت ها در استان است.
وی با اشاره به اقدامات موثر کارشناسی و کاربردی اتاق بازرگانی فارس در حوزه های مختلف اقتصادی، اجتماعی و صادراتی استان عنوان داشت: بهره گیری از تجربه اساتید دانشگاه ، کارشناسان بخش دولتی و فعالان بخش خصوصی نقطه قوت اقدامات و فعالیت های اتاق بازرگانی است که به تاثیرگذاری آنها انجامیده است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 16 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل

 • فاصله ما با ظهور، مشخص نیست/ تطبیق ناروای حوادث روز به علائم ظهور، خسارات اعتقادی دارد

  فاصله ما با ظهور، مشخص نیست/ تطبیق ناروای حوادث روز به علائم ظهور، خسارات اعتقادی دارد

  رئیس مرکز تخصصی مهدویت حوزه علمیه قم با بیان اینکه تطبیق حوادث روز با علائم ظهور، علمی و فنی نیست، گفت: ما در مسیری قرار داریم که انتهای آن ظهور است و نمی‌دانیم چقدر با آن فاصله داریم. اینکه بگوییم کرونا تابلوی آخر است، حدسیات غیرعالمانه است.

 • تبلور صبر در سیره موسی بن جعفر (ع)

  تبلور صبر در سیره موسی بن جعفر (ع)

  کظم غیظ و صبر در سیره موسی بن جعفر(ع) متبلور است، آن امام همانند پیامبر همنام خود در برابر فرعون زمانه مقاومت کرد و علی‌رغم همه شدائد با مبارزه با انحرافات اعتقادی، جریان تشیع را هدایت کرد.

 • استغفار از مهمترین اعمال ماه رجب است

  استغفار از مهمترین اعمال ماه رجب است

  یک کارشناس مذهبی با بیان‌ اینکه در ماه رجب زمینه‌ ارتباط خاص با خداوند متعال فراهم است، گفت: هر کس در این ماه به بندگی الهی بپردازد، رحمت خاص خدا را شامل حال خود کرده است.

 • آیا سیارک سرگردان به زمین برخورد می‌کند؟

  آیا سیارک سرگردان به زمین برخورد می‌کند؟

  اعلام نزدیک شدن سیارک و شهاب سنگ بزرگ به زمین در اوایل اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۹، پرسش‌هایی را درباره رخدادهای احتمالی همچون برخورد با کره زمین و نابودی حیات را مطرح کرده است، موضوعی که به اعتقاد یک استاد بخش فیزیک دانشگاه شیراز احتمال بسیار اندکی دارد.

 • شیوع کرونا در فارس تا پایان فروردین ادامه دارد/ تنها راه مقابله کاهش رفت و آمدها

  شیوع کرونا در فارس تا پایان فروردین ادامه دارد/ تنها راه مقابله کاهش رفت و آمدها

  عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: شیوع کرونا دستکم تا آخر فروردین‌ماه ادامه دارد و طبق الگوهای اپیدمیولوژیک و مطالعات کارشناسان خبره فارس در ایام نوروز به پیک ابتلا به بیماری خواهد رسید؛ مگر اینکه مداخلات در هفته پیش رو اعمال شود و رفت‌وآمدها به‌صورت جدی کاهش یابد.