کد خبر: 4670
تاریخ انتشار: ۶ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۰
سیزده بدر

رئیس ستاد کرونا استان تهران با اشاره به اجرای برنامه برای جلوگیری از برگزاری روز ۱۳ فروردین گفت: اگر مردم روز ۱۳ فروردین را مانند سال‌های گذشته برگزار کنند تمام زحمات کادر بهداشت و درمان نقشه برآب می شود.

به گزارش پیام خبر، علیرضا زالی در حاشیه افتتاح مجتمع بیمارستانی و نقاهتگاهی نیروی زمینی ارتش در جمع خبرنگاران در مورد تعطیلی ادارات و سازمان ها گفت: ستاد مبارزه با کرونا حدود ۱۰ پیشنهاد را وزیر بهداشت ارایه شد و قرار است این پیشنهادات در ستاد ملی با توجه به مصوبات استانی  مورد بررسی قرار بگیرد.

رییس ستاد مبارزه با کرونا استان تهران افزود: در تهران قبل از تعطیلی ادارات ۱۶ گروه را شناسایی کردیم که جزوه گروههای پرخطر معرفی کردیم که در غالب مرخصی استعلاجی برای انها پیش بینی شد تا در محل کار خود حضور نداشته باشند که این امر در مورد افراد بالای ۵۰ سال تاکید شد زیرا این افراد جزوه گروههای اسیب پذیر در این بیماری تشخیص داده شدند.

زالی اظهار کرد: رییس سازمان استخدامی کشور نیز اعلام کرد افرادی که با سایر ساز و کارها از قبیل دورکاری و موارد مشابه در مجموعه ادارات حضور ندارند غیبت انها جزوه سنوات دورکاری محسوب نمی شوند و این امتیاز برای انها محسوب می شود که از مجموعه مرخصی استحقاقی انها کسر نشود.

زالی ادامه داد: رییس سازمان استخدامی اعلام کرد افرادی که با مسولیت ارشد ادارات، جزوه شیفتهایب هستند که نباید در ادارات حضور یابند این نوع جزوه سنوات مرخصی استحقاقی انها محسوب نمی شود.

رییس ستاد مبارزه با کرونا استان تهران در مورد قرنطینه سازی گفت: قرطینه سازی دارای ۴ مرحله است که برای رفتن به مراحل بعدی حتما باید در فازهای اولیه اقدامات لازم به شکل کافی انجام شود ما در حال حاضر در فاز سوم قرنطینه هستیم که عمدتا بر کاهش حضور در شهر ، توقف اکثر فعالیتهای مدنی و پیگیری راهکار اساسی در منزل ماندن هستیم.

وی ادامه داد: دیروز شاهد بودیم که تعدادی از مغازه هایی که باید تا پایان ۱۵ فروردین تعطیل می کردند اما متاسفانه خودسرانه اقدام با بازگشایی کردند که با حضور معاونت امنیتی استانداری تهران و همکاری  تعزیرات و نیروی انتظامی اقدام به تعطیلی و توقف فعالیت انها شد.

وی گفت: در کنار تمام این اقدامات آن چیزی که واقعا کمک می کند خود مردم هستند زیرا اقناع مردم راهبرد اساسی در مبارزه با بیماری کرونا است.

رییس ستاد مبارزه با کرونا تهران با اشاره به گشت هوایی در تهران خاطر نشان کرد: در این گشت هوایی متاسفانه بسیاری از مردم در بوستان هایی که فاقد حصار یا مرزهای ورودی بود مشغول تفریح بودند.
وی گفت: بخشی از مردم با اهمال و بی توجهی نسبت به خطر افرینی ویروس کرونا اقدام می کنند هنوز  اهمیت موضوع را درک نکردند و شاید لازم باشد در مورد این گروهها که اقدامات اجتماعی و نصیحت موثر واقع نشده بعصا از اقدامات قهریه و بازدارنده استفاده کنیم. که نمونه ان در روز گذشته استفاده از تعزیرات و نیروی انتظامی در تعطیلی برخی واحدهای صنفی که جزوه کسب و کارهای غیرضروری بود اقدام کردیم.

رئیس ستاد مبارزه با کرونا استان تهران در مورد سفرهای مرحله دوم نوروزی تصریح کرد: پیشنهاد ما این است که با توجه به اینکه در فاز اول سفرهای نوروزی شاهد ان بودیم که تعدادی از افراد علارغم تمام توصیه های موکد بهداشتی متاسفانه سفر را انتخاب کردند گرچه برخی استانها امار مقایسه ای کاهشی نسبت به سال گذشته ارایه کردند اما حتی یک سفر غیرضروری می تواند خطر افرین باشد زیرا می تواند به صورت تصاعدی منجر به انتقال ویروس کرونا به سایر استانها شود.

وی افزود: در مورد فتز دوم سفرهای نوروزی پیشنهاد ما تعطیلی این سفرها است و اینکه خروج از تهران براساس ضرورت پر دستگاه‌ها اثبات شود اصل را بر تعطیلی سفرها از استان تهران قرار دهیم.

زالی اظهار کرد: بیشترین میزان جابجایی مسافران از استان تهران بوده است و تراکنش مقصد انها بسیار گسترده بوده و تهرانی ها به تمام استانها و حتی استانهایی که الوده بودند سفر داشتند.

وی تاکید کرد: اگر بتوانیم در فاز دوم سفرهای نوروزی اقدامات بازدارنده جدی تری را اعمال کنیم بخش زیادی از سفرهای نوروزی کنترل می شود. اگر قرار است کمیته اجتماعی و امنیتی ستاد ملی مبارزه با کرونا در این مورد تصمیمی اتخاذ کند این امر را مورد توجه قرار دهد و البته امروز سفرهای دوم نوروزی در ستاد ملی مبارزه با کرونا به بحث گذاشته می شود.

زالی گفت: یکی از راهکارهای اصلی در کاهش سرایت استانی و بین شهری ویروس کرونا ، تعطیلی و توقف سفرهای بین شهری است و امیدواریم این موضوع محقق شود.

وی در مورد روز سیزدهم فروردین نیز افزود: قطعا برنامه ای در مورد این موضوع در تهران اعمال می شود زیرا ما نگرانی سرایت این بیماری را در تهران داریم و در گشت دیروز مشخص شد که هنوز به روز طبیعت نزدیک نشدیم افراد دیگری در بوستانها حضور یافتند بنابراین حتما اقدامات جدی در ستاد  مبارزه با کرونا تهران پیگیری می شود ، زیرا اگر این روز مانند سال‌های گذشته برگزار شود می تواند در پایان تعطیلات تمام زحمات تیم پزشکی و بهداشتی را عملا نقش برآب کند و در استانه تغییرات ریتم شهری ایجاد مشکل کند و با حضور افراد در بوستانها و مراکز تفریحی منجر به چرخش جدید و هولناک ویروس کرونا شود.

زالی افزود: با کمک  استانداری تهران در حال نهایی کردن برنامه برای ۱۳ فروردین هستیم که با تصویب استانداری تهران اعلام می شود.

وی در مورد مقایسه  ایران با سایر کشور های دنیا گفت: ما هر چه زمان می گذرد باید میان  مصوبات استانی سراسر کشور و مصوبات ملی همخوانی بیشتری  را در روزهای اخیر شاهد بودیم و این طبیعی است که شرایط جدیدی در استانها حاکم است و پیشنهاد عملی ما با توجه به شرایط ناهمگون در مناطق مختلف کشور و وضعیت متفاوت بیماری ، وضعیت اجرایی جدید برای استاندار پر نظر بگیریم تا از حد بالای اجرایی برخودار بوده و با توجه به مقتضیات استان تصمیمات خود را اتخاذ کنند و استانداران با توجه به شرایط استانی خود تصمیمات مشخص را اعمال کنند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 5 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل

 • فاصله ما با ظهور، مشخص نیست/ تطبیق ناروای حوادث روز به علائم ظهور، خسارات اعتقادی دارد

  فاصله ما با ظهور، مشخص نیست/ تطبیق ناروای حوادث روز به علائم ظهور، خسارات اعتقادی دارد

  رئیس مرکز تخصصی مهدویت حوزه علمیه قم با بیان اینکه تطبیق حوادث روز با علائم ظهور، علمی و فنی نیست، گفت: ما در مسیری قرار داریم که انتهای آن ظهور است و نمی‌دانیم چقدر با آن فاصله داریم. اینکه بگوییم کرونا تابلوی آخر است، حدسیات غیرعالمانه است.

 • تبلور صبر در سیره موسی بن جعفر (ع)

  تبلور صبر در سیره موسی بن جعفر (ع)

  کظم غیظ و صبر در سیره موسی بن جعفر(ع) متبلور است، آن امام همانند پیامبر همنام خود در برابر فرعون زمانه مقاومت کرد و علی‌رغم همه شدائد با مبارزه با انحرافات اعتقادی، جریان تشیع را هدایت کرد.

 • استغفار از مهمترین اعمال ماه رجب است

  استغفار از مهمترین اعمال ماه رجب است

  یک کارشناس مذهبی با بیان‌ اینکه در ماه رجب زمینه‌ ارتباط خاص با خداوند متعال فراهم است، گفت: هر کس در این ماه به بندگی الهی بپردازد، رحمت خاص خدا را شامل حال خود کرده است.

 • آیا سیارک سرگردان به زمین برخورد می‌کند؟

  آیا سیارک سرگردان به زمین برخورد می‌کند؟

  اعلام نزدیک شدن سیارک و شهاب سنگ بزرگ به زمین در اوایل اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۹، پرسش‌هایی را درباره رخدادهای احتمالی همچون برخورد با کره زمین و نابودی حیات را مطرح کرده است، موضوعی که به اعتقاد یک استاد بخش فیزیک دانشگاه شیراز احتمال بسیار اندکی دارد.

 • شیوع کرونا در فارس تا پایان فروردین ادامه دارد/ تنها راه مقابله کاهش رفت و آمدها

  شیوع کرونا در فارس تا پایان فروردین ادامه دارد/ تنها راه مقابله کاهش رفت و آمدها

  عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: شیوع کرونا دستکم تا آخر فروردین‌ماه ادامه دارد و طبق الگوهای اپیدمیولوژیک و مطالعات کارشناسان خبره فارس در ایام نوروز به پیک ابتلا به بیماری خواهد رسید؛ مگر اینکه مداخلات در هفته پیش رو اعمال شود و رفت‌وآمدها به‌صورت جدی کاهش یابد.