اعظم سادات موسوی، مدیر روابط عمومی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان فارس

هر سازمانی مدعی است آنکه باید در مواجهه با مردم پاسخ‌گو باشد و در ایجاد ارتباط با مخاطب بکوشد همانا روابط‌عمومی است حال با چه میزان امکانات و چه اندازه اختیارات بماند!

به گزارش پیام خبر، اعظم موسوی، مدیر روابط عمومی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان فارس به مناسبت هفته روابط عمومی یادداشتی در اختیار پیام خبر قرار داد، متن این یادداشت به این شرح است:

هر سازمانی مدعی است آنکه باید در مواجهه با مردم پاسخ‌گو باشد و در ایجاد ارتباط با مخاطب بکوشد همانا روابط‌عمومی است حال با چه میزان امکانات و چه اندازه اختیارات بماند! 

باز معتقدیم روابط عمومی به تخصص ارتباطی نیازمند است که همین لزوم برگزاری دوره‌های آموزشی متعدد را دو چندان می‌کند که چقدر اتفاق می‌افتد هم بماند! 

می دانیم در روابط‌عمومی هم همانند هر علم و هنر و تخصص دیگری نیاز به تحقیق و پژوهش و واکاوی مسائل است که باز در کشور ما و در جامعه روابط‌عمومی‌ها چقدر به آن اهمیت داده می‌شود هم شرحی مبسوط می طلبد که در این مقال نمی‌گنجد. 

اما و اما مهم‌ترین پرسش در این حوزه این است که متولی روابط‌عمومی در ایران چه سازمانی است؟ این جامعه سخت‌کوش که شب و روز نمی‌شناسد و در هر بحبوحه‌ای در صحنه حاضر است مورد حمایت و هدایت چه کسانی است؟ چه شخص یا سازمانی به رصد فعالیت های حوزه روابط‌عمومی می‌پردازد و کدام متولی( در سطح کلان کشور) تلاش‌هایشان را ارج می‌گذارد و کاستی‌هایشان را مرتفع؟ 

تشکل‌های کوچکی در استان‌ها هم اگر ایجاد شده چندان کارآمدی ندارد. تک‌بعدی عمل می کنند و محدود می‌شوند به برگزاری چند دوره آموزشی و نهایتا دیداری با مسوولی و بعد هم تمام. آیا زمان ایجاد مرکز روابط‌عمومی در کشور فرا نرسیده است؟

بدون شک وجود متولی قدرتمند و سیستم منسجم و نظام‌مند در حوزه روابط‌عمومی، مدیران و کارشناسان این حوزه را از جایگاه اطلاع‌رسانی صرف که بخشی از وظایف روابط‌عمومی است خارج می کند تا پژوهش کنند ، مشاوره بدهند، برنامه‌ریزی کنند و در موقعیت‌های حساس سازمان را یاری دهند و آهسته آهسته به استانداردهای جهانی نزدیک و نزدیک‌تر شوند. 

در این راستا شورای هماهنگی روابط‌عمومی در استان‌ها عملکردی اگر دارند را شفاف در اختیار کارکنان حوزه روابط‌عمومی استان قرار دهند و اگر نه، با برنامه‌ریزی مناسب تلاش کنند تا با برگزاری دوره‌های آموزشی، ایجاد فرصت‌های مطالعاتی و ایجاد بستر مناسب برای پوست‌اندازی روابط‌عمومی‌ها نقش خود را به عنوان کارگزاران این حوزه در هر استان ایفا کنند. 

قدر مسلم آن که روابط‌عمومی‌ به لحاظ ساختاری نیازمند بزرگ‌تر است که: «غربت آن است که یاران ببرندت از یاد».

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =

نقل و انتقالات باشگاه های اروپا

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل

 • توزیع آب در روستاهای ملحق شده به شیراز، ایراد دارد

  توزیع آب در روستاهای ملحق شده به شیراز، ایراد دارد

  مدیر عامل آبفا شیراز گفت: از ابتدای سال شرکت آب و فاضلاب شیراز به شرکت آب و فاضلاب شهرستان شیراز تغییر کرد که حدود ۱۹۰ روستا به شهرستان شیراز اضافه شد، از جمله سلطان آباد، جرسقون، کلونی، اسلام آباد... که برخی از این روستاها خود منابع آب داشتند اما در نحوه توزیع آب ایراد وجود دارد، این یعنی شبکه های توزیع مشکل دارند.

 • سفری با عطاهای فراموش نشدنی

  سفری با عطاهای فراموش نشدنی

  به مناسبت ۲۰ شهریور ماه، سالگرد شهادت شهید محراب آیت الله سید اسدالله مدنی، به سراغ سردار حاج محمود فیروزی از یاران نزدیک شهید مدنی در نورآباد ممسنی رفتیم.

 • برگزاری جشنواره تئاتر فارس بر بستر فضای مجازی

  برگزاری جشنواره تئاتر فارس بر بستر فضای مجازی

  آنچه از سوی مرکز هنرهای نمایشی استان‌های دارای وضعیت قرمز و هشدار خواسته شده است شناسایی ۳ نمایش برای ورود به جشنواره بین‌المللی فجر است.

 • معرفی ۱۰۲۷ پرونده با اعلام ۵۴.۴۱ میلیارد ریال خسارت کرونا به بانک/ تحقق ۸۰ درصدی برش اشتغال استانی فرهنگ و هنر

  معرفی ۱۰۲۷ پرونده با اعلام ۵۴.۴۱ میلیارد ریال خسارت کرونا به بانک/ تحقق ۸۰ درصدی برش اشتغال استانی فرهنگ و هنر

  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس گفت: سال گذشته، در برش استانی کسب و کارهای فرهنگی و ارشاد اسلامی ۴۰۰ مجوز کسب و کار پیش‌بینی شده بود که با تحقق ۸۰ درصدی این پیش‌بینی، ۳۲۰ مجوز صادر شد. افزون بر این، ۲۱۰ مجوز مشاغل خانگی نیز از این اداره صادر شد که با جذب ۱۰۰ درصدی سهمیه اختصاص یافته به فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، ۶۶۰۰ میلیون ریال تسهیلات مالی به ۱۶۰ دارنده مجوز مشاغل خانگی مستقل و پشتیبان پرداخت شد.

 • ایجاد فرصت اشتغال فوری یکصد نفری در شهر شیراز

  ایجاد فرصت اشتغال فوری یکصد نفری در شهر شیراز

  مدیر کارگاه بازیافت «احسان نیا» در شیراز گفت: کارگاه بازیافت «احسان نیا» در ابتدای شهرک «گچی» شیراز برای ۱۰۰ نفر فرصت اشتغال فوری را فراهم کرده است.