کد خبر: 5571
تاریخ انتشار: ۱۴ تیر ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۳
  • خبرنگار: محمدمهدی اسدزاده
  • چاپ
صابر سهرابی، مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس گفت: فارس، از دیرباز، دیار نام‌آوران و اندیشمندانی بوده است که نوشته‌های‌شان سال‌ها، دهه‌ها، سده‌ها و هزاره‌ها بر روان و اندیشه‌ها نه تنها ایرانیان، بلکه جهانیان نشسته است.

به گزارش پیام خبر؛ صابر سهرابی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس با گرامی‌داشت روز قلم گفت: روز قلم، بهانه‌ای است برای گرامی‌داشت اندیش‌ورزانی که اندیشه‌های‌شان را، سوار بر پیکان قلم نموده، تا صفحات تفکر را زینت بخشند.

سهرابی ادامه داد: فارس، از دیرباز، دیار نام‌آوران و اندیشمندانی بوده است که نوشته‌های‌شان سال‌ها، دهه‌ها، سده‌ها و هزاره‌ها بر روان و اندیشه‌ها نه تنها ایرانیان، بلکه جهانیان نشسته است؛ بزرگانی چون شیخ ابواسحق کازرونی، علامه جلال‌الدین دوانی، حافظ، ملاصدرای شیرازی، ابوحیان شیرازی، قطب‌الدین کازرونی، شوریده شیرازی، جهانگیرخان صور اسرافیل، مجدالدین فیروزآبادی و ... و تا به امروز که بزرگانی چون نصرالله مردانی، رضا شیرازی، سیمین دانشور، شهریار مندنی‌پور، محمد کشاورز، ابوتراب خسروی و اکبر صحرایی و دیگر کسانی که هر کدام در زمان حال خوش درخشیدند و پرچمدار قلم در این استان هستند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس افزود: هم اکنون در استان فارس ۱۰۰ کانون ادبی و بیش از ۵۰ مؤسسه فرهنگی و پژوهشی در راستای پژوهش‌های ادبی در ساختن جریان نوشتن درکارند و جوانانی علاقمند، بی‌هیچ چشم‌داشتی، روشنگرانه و آزادانه در این فضاهای سالم فرهنگی، قلم را وسیله‌ای برای ارتقاء منزلت انسانی و اسلامی خویش کرده‌اند.  

وی اضافه کرد: بیش از ۱۵۰ مرکز نشر نیز با این گروه خوش‌ذوق‌ همراه شده‌اند تا در مسیر چاپ، نشر و پخش نوشتارها در دنیای صنعتی امروز کمک کنند. همچنین بیش از ۳۰۰ رسانه برخط و چاپی استان، نویسندگان پرتوان و پرتلاش این شهر و دیار را همراهند تا هر روزشان را با انباشت کلمات رنگین این نویسندگان، زیبا کنند.

دبیر شورای فرهنگ عمومی فارس بیان داشت: در یک سال گذشته بیش از ۱۰۰۰ عنوان کتاب با متوسط تیراژ ۱۰۰۰ نخسه در فارس منتشر شده است که به طور متوسط در نوشتن هر کتاب ۳ نویسنده همکاری دارند.

سهرابی همچنین با اشاره به چهلمین سالگرد دفاع مقدس گفت: ۱۰ انتشارات در استان فارس به صورت ویژه در زمینه دفاع مقدس فعالیت دارند که در سه ماهه نخست امسال بیش از ۳۰ عنوان کتاب در این زمینه را منتشر نموده‌اند.

دبیر شورای اطلاع‌رسانی فارس تأکید کرد: کتاب‌های دفاع مقدسی با مضامینی همچون خاطرات، داستان و رمان، شعر و پژوهش‌های تحلیلی از رزمندگان استان فارس در راستای پاسداشت رشادت‌ها و فداکاری‌های آنان نوشته شده است.

دبیر شورای فضای مجازی استان فارس خاطرنشان کرد: فضای مجازی در سال‌های اخیر، زمینه‌ای برای حضور فعال‌تر نویسندگان را فراهم آورده است؛ زمینه‌ای که به تولید و انتشار نوشته‌ها به ویژه نوشته‌های کوتاه انجامیده است و نویسندگان و فعالان حوزه قلم فارس با بهره‌گیری مناسب از آن توانسته‌اند با بیش از میلیون‌ها بیننده، زمینه تأثیرگزاری بیشتر را در جامعه فراهم نمایند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس با تبریک این روز به اصحاب قلم، آنان را پاسداران و نگاهداران فرهنگ، ادب و دانش دانست.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 7 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

فرهنگ، هنر و ادب

گفتگو و تحلیل