کد خبر: 5607
تاریخ انتشار: ۱۶ تیر ۱۳۹۹ - ۱۶:۴۲
  • خبرنگار: سهیلا ستایش
  • چاپ
خسرو فروغان

عضو هیات نمایندگان و رئیس کمیسیون صادرات، واردات و گمرک اتاق بازرگانی فارس گفت: مجموعه بخش دولتی و بانک مرکزی باید به تجار واقعی که سابقه و شناسنامه دار هستند، اعتماد کند و چرخه صادرات و واردات را برای فعالیت صادر کنندگان و واردکنندگان باز کنند که در این صورت ارز نیز به کشور بازگردانده خواهد شد.

به گزارش پیام خبر،  خسرو فروغان امروز در جلسه کمیسیون صادرات، واردات و گمرک این اتاق که به صورت برخط (آنلاین) برگزار شد، بیان کرد: در شرایط کنونی که اقتصاد ما به دلایل مختلفی از جمله تحریم ها و بیماری کرونا دوران ویژه ای را سپری می کند بانک مرکزی نیز مسیر را برای صادرات و فعالیت بخش خصوصی سخت کرده و مشکلات فراوانی را برای صادرکنندگان و واردکنندگان ما ایجاد کرده است.
عضو هیات نمایندگان و رئیس کمیسیون صادرات، واردات و گمرک اتاق بازرگانی فارس افزود: تجار ما با سختی های فراوان بازارهایی را در خارج از کشور ایجاد کرده اند اما تصمیم گیرانی با صدور بخشنامه و دستورالعمل های داخلی تمام هزینه های تجار ما را از بین می برند.
فروغان اظهارداشت: بازرگانان ما برای برگشت ارز به کشور مشکلاتی دارند که مهمترین آنها قرار گرفتن ایران در لیست سیاه FATF است که به همین دلیل نقل و انتقالات بانکی و جابجایی پول برای صادرکنندگان از طریق صرافی ها با اختلال و از طریق بانک ها امکان پذیر نیست.
رئیس کمیسیون صادرات، واردات و گمرک اتاق بازرگانی فارس اضافه کرد: همچنین تعدد سامانه های ارزی و نرخ های متفاوت ارز بین بازار و سامانه نیما از دیگر مشکلات صادرکنندگان برای عرضه ارز در سامانه است.
وی با برشماری مشکلات صادرات و صادرکنندگان ادامه داد: بحث دیگر صادرکنندگان برای بازگشت ارز تهاتر است که بر اساس اعلام دولت هر صادرکننده باید در ازای صادرات خود کالا وارد کند که این موضوع نیز مشکل ساز است زیرا بسیاری از صادرکنندگان ما واردکننده نیستند.
فروغان عنوان داشت: این درحالی است که در برخی از مواقع ممکن است کالایی که صادرکننده تصمیم به واردات آن دارد در گروه صادرات او نباشد که استفاده از کارت بازرگانی دیگر و یا هر گونه اقدام در این زمینه امکان پذیر نیست لذا این موضوع زمانی درست است که به صادرکننده اجازه داده شود تا کالای خود را صادر و بر اساس نیاز بازار وارد کند.
وی تصریح کرد: دولت باید اجازه بدهد بخش خصوصی نیاز بازار را شناسایی و بر اساس آن روند صادرات و واردات روان سازی شود تا واردکنندگان بتوانند بر اساس نیاز بازار کالا و در واقع ارز وارد کشور کنند.
فروغان افزود: این درحالی است که زمانی که به واردکننده اجازه واردات کالا به صورت قانونی داده نشود افرادی تحت عنوان قاچاق سود برده و کمبود بازار را جبران می کنند که حضور کالای قاچاق در بازار نشان دهنده این است که ارز به صورت غیر قانونی از کشور خارج شده است.
وی بیان داشت: صادرات کالا مشکلات متعددی دارد که باید همه آنها رادر نظر گرفت به عنوان مثال در چند روز اخیر کشور چین به بهانه تحریم ها سختگیری هایی بر کشتیرانی ایران انجام داده اند و اجازه حرکت به کشتی های ایرانی حامل کالا را نمی دهند که رفع این مشکل نیز باید از طریق وزارت امورخارجه پیگیری شود.
عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی فارس با بیان اینکه متاسفانه صادرکنندگان ما به هر جایی می روند با در بسته روبرو می شوند اظهارداشت: اگر صادرکننده اجازه صادر کردن کالای خود را داشته باشد به طور حتم به هر وسیله ای که باشد ارز خود را به کشور بازمی گرداند زیرا بخش خصوصی به دنبال ادامه دادن چرخه تولید و روند فعالیت اقتصادی خود است.
فروغان با ابراز گلایه صادرکنندگان از بخشنامه های بانک مرکزی درخصوص اعمال محدودیت ها در خصوص بازگشت ارز به کشور اضافه کرد: در موضوع بازگشت ارز به کشور دولت در ابتدا باید محل توزیع ارز ۴۲۰۰ را شناسایی و مشخص کند که چند درصد از گیرندگان این ارز بخش خصوصی واقعی بودند و چرا تاکنون ارزهای آن به کشور بازنگشته است نه اینکه بازنگرداندن ارز توسط عده ای که با حمایت های ویژه ارز دریافت کرده اند را پای همه صادرکنندگان بنویسد.
وی با اشاره به بسته تشویقی حمایتی برای صادرات ادامه داد: ارائه بسته تشویقی صادراتی نیاز به الزامات مشخصی دارد که نمی توان تمام صادرکنندگان کشور را در یک رده تعیین شده لحاظ کرد زیرا هر استان شرایط و مقتضیات خاص خود را دارد.
فروغان عنوان داشت: پیشنهاد مشخص ما در این زمینه این است که در خصوص بسته های حمایتی و تشویقی به صادرکنندگان اختیار به استان ها داده شود و مسئولان استان بتوانند بر اساس سیاست ها، زیرساخت ها، نیازها و پتانسیل های صادراتی هر استان بسته هایی تدوین و در اختیار صادرکنندگان قرار دهند تا شاهد جهش صادرات در کشور باشیم.
وی تصریح کرد: اقتصاد ما زمانی در مسیر صحیح خود قرار می گیرد که نگاه دستگاه های اقتصادی دولتی و بانک مرکزی حمایت و استفاده از حرکت بخش خصوصی در جهت پیشرفت و ارتقای کشور باشد که در این صورت بسیاری از مشکلات کشور نیز حل می شود.
هادی حنایی دیگر عضو هیات نمایندگان و نائب رئیس کمیسیون صادرات، واردات و گمرک اتاق بازرگانی فارس نیز در این جلسه گفت: بخش خصوصی در نابسامانی ارزی کشور دخیل نبوده که امروز تمام مشکلات را بر گردن بخش خصوصی می اندازند و با تصمیم های خلق الساعه و روندهای سخت گیرانه تمام زحمات بخش خصوصی را نادیده گرفته و به باد می دهند.
وی افزود: سو مدیریت دلیل اصلی بروز مشکلات در حوزه اقتصاد کشور است و تا زمانی که در تصمیم گیری ها، صدور بخشنامه های غیر کارشناسی و روند سیاست گذاری کشور تغییری احساس نشود، وضعیت کشور بهبود پیدا نمی کند.
حنایی با اشاره به موضوع واردات در قبال صادر نیز اضافه کرد: هر صادرکننده ای تخصص واردات ندارد و هر چند در واردات کالا و محصولات به کشور نیز محدودیت هایی وجود دارد که دست و پای تجار را بسته است.
سکینه سیاحی مدیر عام صندوق توسعه صادرات استان فارس هم در این جلسه گفت: دولتمردان ما باید بیش از مسایل سیاسی به مسایل اقتصادی و به ویژه صادرات بپردازند زیرا اگر صادرات پویا شود به تمام بخش های کشور نیز کمک می کند اما متاسفانه در عمل چنین باوری وجود ندارد.
وی ادامه داد: صادرات کمک به تمام بخش ها صنعت، کشاورزی و عموم مردم کشور است و اگر تمرکز کشور بر روی موضوع صادرات بشود دربسیاری از مشکلات کشور حل خواهد شد.  
سیاحی با بیان اینکه صادرکنندگان ما از بهترین اقشار ما هستند اظهارداشت: اگر امروز به دلیل شرایط گلایه ای از سوی صادرکنندگان و تولیدکنندگان ما مطرح می شود با هدف دلسوزی و پیشرفت کشور است.
در این جلسه صادرکنندگان و واردکنندگان استان فارس به بیان دیدگاه های خود در خصوص بخشنامه های بانک مرکزی در خصوص بازگشت ارز حاصل از صادرات پرداختند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 10 =

نقل و انتقالات باشگاه های اروپا

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل