تخت جمشید

ثبت جهانی رکورد ورزشی در میراث جهانی تخت جمشید تکذیب شد.

به گزارش پیام خبر، در پی برگزاری مراسمی با عنوان رکورد کشیدن تریلی با فک و دندان توسط پهلوان مصطفی محکم در مجموعه جهانی تخت جمشید، اداره کل ورزش و جوانان استان فارس اعلام کرد: در برنامه فوق هیچ یک از افراد نام برده حضور ندارند و این برنامه ثبت گینس و حتی ثبت کشوری هم ندارد.

بر اساس این تکذیبیه، ضمن ارزشمند بودن این حرکت فقط به صورت نمادین انجام می شود و هیچ گونه مجوز ثبت رکورد ندارد.

در حالیکه از سوی پایگاه میراث جهانی تخت جمشید اعلام شده بود، با حضور رئیس فدراسیون‌جهانی ورزش های قدرتی(WPSF) و رئیس کنفدراسیون‌ آسیا و مشاور «گینس» در کشور این برنامه جمعه ۱۸ مهرماه جاری ساعت ۹.۳۰ برگزار خواهد شد، با این حال به گفته روابط عمومی پایگاه میراث جهانی تخت جمشید محل برگزاری برنامه یادشده پارکینگ مجموعه میراث جهانی تخت جمشید است.

در تکمیل دعوتنامه ای که پایگاه میراث جهانی تخت جمشید منتشر کرده است، آمده که منظور از تریلی، کشیدن ۳ تا دستگاه تریلی به صورت همزمان است و ثبت جهانی می شود و حمل خودروهای یادشده از شیراز به تخت جمشید انجام می گیرد.

با توجه به اینکه تخت جمشید میراثی گران بها و ارزشمند به شمار می رود و هرگونه فعالیت غیر فرهنگی و هنری در این مجموعه تاریخی در شأن و جایگاه میراث تاریخی ایران نیست سعید نظری، عضو شورای پنجم شورای اسلامی شهر شیراز در واکنش به این برنامه، گفت: انتشار اخباری مبنی بر  جابجایی رکورد کشیدن تریلی با فک و دندان در مجموعه جهانی تخت جمشید باعث تعجب همگان شده است.

به گفته سخنگوی شورای شهر شیراز، هرچند که نمی دانم فرد دعوت کننده از اهالی رسانه به این مراسم، چه سمت و مسئولیتی در اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان فارس دارد اما اطمینان خاطر دارم اینگونه برنامه‌ها بدون هماهنگی با مدیران این اداره کل ترتیب داده شده است.

وی با بیان اینکه تخت جمشید مجموعه‌ای جهانی است و شأن و جایگاه آن به دور از برگزاری چنین مراسمی است، اظهار کرد: در واکنش به این برنامه برای اهالی هنر و فعالان گردشگری و میراثی که در مجموعه تخت جمشید، برنامه هایی همچون کنسرت لوریس چکناواریان و شهرام ناظری دیده اند، جای تعجب است.

عضو هیئت رییسه شورای پنجم شهر شیراز، افزود: تخت جمشید همیشه میزبان دوستداران فرهنگ ومیراث ایران از همه دنیا بوده و جای پژوهش‌های تاریخی و باستانی است، بنابر این نباید اجازه بدهیم با برنامه های بی مایه زمینه برپایی جُنگ و سیرک و زورآزمایی در این منطقه تاریخی، باستانی باب شود.

به گفته نظری، همین یک جمله رهبر معظم انقلاب که فرمودند ‌ «در این آثار می توان تاریخ ایران و سنت های الهی را مشاهده کرد؛ از آن حراست کنیم»، کافیست که نگران چنین اقداماتی در تخت جمشید باشیم.

با این حال مصیب امیری مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی فارس از برگزاری چنین رویدادی در تخت جمشید اظهار بی اطلاعی کرد.

در حالی این برنامه در مجموعه تخت جمشید برگزار شد که عدم رعایت فاصله گذاری اجتماعی مشهود بود و هجوم تماشاگران باعث توقف برنامه در چند نوبت شد.

بی نظمی برنامه از مهمترین نکات بارز این رویداد بود و همچنین برخی اصحاب رسانه نسبت به بی نظمی در این برنامه انتقاد داشتند.

علیرغم اعلام پایگاه میراث جهانی تخت جمشید، ۲ نفر به عنوان مشاور رکورد گینس در این مراسم حضور یافتند که ثبت رسمی برای ایران به همراه نخواهد داشت.

منبع: مهر

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

فرهنگ، هنر و ادب

گفتگو و تحلیل

 • کرونا و دنیای مد و فشن

  کرونا و دنیای مد و فشن

  عسل ستایش، پژوهشگر و هنرمند شیرازی در یادداشتی برای پایگاه خبری، تحلیلی «پیام خبر» به بررسی تاثیر همه گیری کرونا بر صنعت مد و پوشاک پرداخته است.

 • توزیع آب در روستاهای ملحق شده به شیراز، ایراد دارد

  توزیع آب در روستاهای ملحق شده به شیراز، ایراد دارد

  مدیر عامل آبفا شیراز گفت: از ابتدای سال شرکت آب و فاضلاب شیراز به شرکت آب و فاضلاب شهرستان شیراز تغییر کرد که حدود ۱۹۰ روستا به شهرستان شیراز اضافه شد، از جمله سلطان آباد، جرسقون، کلونی، اسلام آباد... که برخی از این روستاها خود منابع آب داشتند اما در نحوه توزیع آب ایراد وجود دارد، این یعنی شبکه های توزیع مشکل دارند.

 • سفری با عطاهای فراموش نشدنی

  سفری با عطاهای فراموش نشدنی

  به مناسبت ۲۰ شهریور ماه، سالگرد شهادت شهید محراب آیت الله سید اسدالله مدنی، به سراغ سردار حاج محمود فیروزی از یاران نزدیک شهید مدنی در نورآباد ممسنی رفتیم.

 • برگزاری جشنواره تئاتر فارس بر بستر فضای مجازی

  برگزاری جشنواره تئاتر فارس بر بستر فضای مجازی

  آنچه از سوی مرکز هنرهای نمایشی استان‌های دارای وضعیت قرمز و هشدار خواسته شده است شناسایی ۳ نمایش برای ورود به جشنواره بین‌المللی فجر است.

 • معرفی ۱۰۲۷ پرونده با اعلام ۵۴.۴۱ میلیارد ریال خسارت کرونا به بانک/ تحقق ۸۰ درصدی برش اشتغال استانی فرهنگ و هنر

  معرفی ۱۰۲۷ پرونده با اعلام ۵۴.۴۱ میلیارد ریال خسارت کرونا به بانک/ تحقق ۸۰ درصدی برش اشتغال استانی فرهنگ و هنر

  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس گفت: سال گذشته، در برش استانی کسب و کارهای فرهنگی و ارشاد اسلامی ۴۰۰ مجوز کسب و کار پیش‌بینی شده بود که با تحقق ۸۰ درصدی این پیش‌بینی، ۳۲۰ مجوز صادر شد. افزون بر این، ۲۱۰ مجوز مشاغل خانگی نیز از این اداره صادر شد که با جذب ۱۰۰ درصدی سهمیه اختصاص یافته به فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، ۶۶۰۰ میلیون ریال تسهیلات مالی به ۱۶۰ دارنده مجوز مشاغل خانگی مستقل و پشتیبان پرداخت شد.