کد خبر: 6812
تاریخ انتشار: ۲۳ مهر ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۱
تایید حمله سایبری به دو سازمان دولتی کشور

در اطلاعیه مرکز ماهر آمده است: رخداد حمله مهم سایبری صرفا مربوط به دو سازمان دولتی بوده که مراجع مسوول در حال رسیدگی به موضوع هستند.

به گزارش پیام خبر، به نقل از ماهنامه پیوست در شب گذشته خبرهای مختلفی در شبکه‌های اجتماعی در مورد حملات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری به برخی سازمان‌های دولتی و وزارتخانه‌های کشور منتشر شد که حالا مرکز ماهر (مدیریت امداد و هماهنگی رخدادهای رایانه‌ای) در اطلاعیه‌ای حمله سایبری به دو سازمان دولتی را تایید کرده است، اما از سوی دیگر در این اطلاعیه مرکز ماهر شایعات مطرح شده در فضای مجازی و برخی رسانه‌ها،   از حمله گسترده به دستگاه‌های متعدد دولتی را رد کرده است.

هرچند نامی از سازمان‌های دولتی مورد حمله منتشر نشده؛ اما گزارش‌های تایید نشده‌ای خبر از مورد حمله قرار گرفتن سازمان بنادر و وزارت راه کشور حکایت دارد، در اطلاعیه مرکز ماهر در این زمینه آمده است: «رخداد حمله مهم سایبری صرفا مربوط به دو سازمان دولتی بوده که مراجع مسوول در حال رسیدگی به موضوع هستند و مرکز ماهر نیز به عنوان پشتیبان آماده کمکها و امدادهای احتمالی مورد نیاز است.» ماهر در اطلاعیه خود تاکید کرده که بر اساس برخی تحلیلها و براوردهای فنی، هشدارهای پیشگیرانه را برای مسوولان و کارشناسان دولتی در سطح ملی صادر کرده که به هیچ وجه به معنای وجود حمله نبوده است.

آنطور که در اطلاعیه مرکز ماهر آمده است برخی دستگاه‌های دولتی بر اساس برداشت یا تحلیل خود پس از دریافت این هشدارها به منظور احتیاط اقدام به قطع موقت برخی خدمات و انجام تستهای فنی کردند، همچنین در پایان این اطلاعیه مرکز ماهر قطع همکاری مرکز ماهر با مرکز آپا را تکذیب کرده و تاکید کرده که حمایت‌ها و همکاری های مرکز ماهر وزارت ارتباطات با مراکز آپا همچنان استمرار دارد و هرگونه قطع همکاری با مراکز فوق قویا تکذیب می‌شود.

عامل اصلی که منجر به این حملات سایبری شده مشخص نیست؛ اما برخی گمانه‌زنی‌ها نشان می‌دهد که ریشه این حملات سایبری بهره‌برداری از آسیب‌پذیری «CVE-۲۰۲۰-۱۴۷۲»، موسوم به «Zerologon» درمحصولات مایکروسافت بوده است، مایکروسافت هفته گذشته با اعلام این آسیب‌پذیری،   با ارائه وصله‌های امنیتی لازم هشدارهای لازم در این خصوص را منتشر کرده بود.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل

 • کرونا و دنیای مد و فشن

  کرونا و دنیای مد و فشن

  عسل ستایش، پژوهشگر و هنرمند شیرازی در یادداشتی برای پایگاه خبری، تحلیلی «پیام خبر» به بررسی تاثیر همه گیری کرونا بر صنعت مد و پوشاک پرداخته است.

 • توزیع آب در روستاهای ملحق شده به شیراز، ایراد دارد

  توزیع آب در روستاهای ملحق شده به شیراز، ایراد دارد

  مدیر عامل آبفا شیراز گفت: از ابتدای سال شرکت آب و فاضلاب شیراز به شرکت آب و فاضلاب شهرستان شیراز تغییر کرد که حدود ۱۹۰ روستا به شهرستان شیراز اضافه شد، از جمله سلطان آباد، جرسقون، کلونی، اسلام آباد... که برخی از این روستاها خود منابع آب داشتند اما در نحوه توزیع آب ایراد وجود دارد، این یعنی شبکه های توزیع مشکل دارند.

 • سفری با عطاهای فراموش نشدنی

  سفری با عطاهای فراموش نشدنی

  به مناسبت ۲۰ شهریور ماه، سالگرد شهادت شهید محراب آیت الله سید اسدالله مدنی، به سراغ سردار حاج محمود فیروزی از یاران نزدیک شهید مدنی در نورآباد ممسنی رفتیم.

 • برگزاری جشنواره تئاتر فارس بر بستر فضای مجازی

  برگزاری جشنواره تئاتر فارس بر بستر فضای مجازی

  آنچه از سوی مرکز هنرهای نمایشی استان‌های دارای وضعیت قرمز و هشدار خواسته شده است شناسایی ۳ نمایش برای ورود به جشنواره بین‌المللی فجر است.

 • معرفی ۱۰۲۷ پرونده با اعلام ۵۴.۴۱ میلیارد ریال خسارت کرونا به بانک/ تحقق ۸۰ درصدی برش اشتغال استانی فرهنگ و هنر

  معرفی ۱۰۲۷ پرونده با اعلام ۵۴.۴۱ میلیارد ریال خسارت کرونا به بانک/ تحقق ۸۰ درصدی برش اشتغال استانی فرهنگ و هنر

  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس گفت: سال گذشته، در برش استانی کسب و کارهای فرهنگی و ارشاد اسلامی ۴۰۰ مجوز کسب و کار پیش‌بینی شده بود که با تحقق ۸۰ درصدی این پیش‌بینی، ۳۲۰ مجوز صادر شد. افزون بر این، ۲۱۰ مجوز مشاغل خانگی نیز از این اداره صادر شد که با جذب ۱۰۰ درصدی سهمیه اختصاص یافته به فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، ۶۶۰۰ میلیون ریال تسهیلات مالی به ۱۶۰ دارنده مجوز مشاغل خانگی مستقل و پشتیبان پرداخت شد.