کد خبر: 7356
تاریخ انتشار: ۱ آذر ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۲
برخورد با معتادین سطح شهر

رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر شیراز با تاکید بر لزوم همکاری دستگاه‌های مختلف در سامان دهی معتادان متجاهر و متکدیان، گفت: انجام دقیق این طرح، کار یک دستگاه خاص نیست و حضور همه دستگاه های مرتبط را می طلبد.

به گزارش پیام خبر ، علی ناصری با بیان اینکه اجرای طرح ساماندهی معتادان و متکدیان، شیراز را برای این افراد ناامن می‌کند، از اقدامات اجرایی سازمان‌های مختلف قدردانی و اضافه کرد:  در یکصد و پنجاه و پنجمین جلسه این کمیسیون افزود: با اجرای طرح سامان دهی معتادان متجاهر و متکدیان، شیراز برای این گونه افراد نا امن می شود.

ناصری ضمن قدردانی از اقدامات شایسته شهرداری، استانداری، فرمانداری، دادگستری، بهزیستی، دانشگاه علوم پزشکی، نیروی انتظامی، اداره امور اتباع و مهاجرین خارجی، شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر و اداره پیشگیری و سامان دهی آسیب دیدگان اجتماعی در زمینه طرح سامان دهی معتادان متجاهر و متکدیان سطح شهر، افزود: باید با بهره گیری از ظرفیت ها و تعامل همه دستگاه‌ها برای کاهش آسیب‌های اجتماعی همچون تکدی‌گری و اعتیاد اقدام نمود تا به نتیجه مناسب دراین زمینه دست یافت.

وی با اشاره به اهداف و برنامه های اجرایی طرح سامان دهی معتادان متجاهر و متکدیان سطح شهر شیراز گفت: سامان دهی جامعه هدف طی چهار گام  جذب، ترک، آموزش (مهارتهای زندگی و حرفه ای) و اشتغال انجام می‌شود.

ناصری با بیان اینکه در گذشته، یکی از مشکلات اصلی در خصوص عملیاتی نشدن کامل طرح سامان دهی معتادان متجاهر و متکدیان، جذب و رها شدن این افراد در جامعه پس از گذشت چند روز بوده است اظهار داشت: طی بررسی های صورت گرفته، یکی از علت های اصلی رها شدن دوباره این افراد در سطح شهر، کمبود اعتبار و بودجه لازم برای نگهداری و اقدامات پس از آن بوده که با اختصاص ردیف بودجه ای از سوی شهرداری، روند اجرایی شدن این طرح با همکاری سایر دستگاه های اجرایی سرعت خواهد گرفت.

وی همچنین افزود: با توجه به آمارهای به دست آمده، مراکز و کمپ های ترک و نگهداری در شیراز، گنجایش و ظرفیت کافی برای نگهداری معتادان و متکدیان موجود را دارند که با تامین اعتبار لازم می توان به مدت چندین ماه این افراد را در آنجا نگهداری و پس از سم زدایی و دادن آموزش های لازم، به جامعه و زندگی سالم برگرداند.

این عضو شورای اسلامی شهر در ادامه یادآور شد: با توجه به شرایط کنونی و شیوع بیماری کرونا، پس از جذب معتادان و متکدیان باید پیش بینی های لازم صورت گیرد تا برای انجام تست کرونا، مکانی مناسب در نظر گرفته شود و پس از انجام تست، در صورت مبتلا نبودن به مراکز و کمپ های نگهداری انتقال یابند و در صورت مبتلا بودن تا رفع کامل بیماری در مراکز جداگانه ای قرنطینه و پس از بهبودی به کمپ ها فرستاده شوند.

ناصری همچنین گفت: برای جلوگیری از فعالیت اشخاص حقیقی یا حقوقی در به کارگیری معتادان متجاهر جهت جمع آوری زباله در سطح شهر، سازمان مدیریت پسماند شهرداری باید در اسرع وقت نسبت به راه اندازی سامانه تفکیک زباله از مبدا اقدام کند.

 طی 2 دهه گذشته، بارها طرح‌هایی برای ساماندهی معتادان متجاهر و متکدیان در شیراز اجرا شده و تاثیراتی کوتاه مدت نیز در بر داشته است، اما به دلیل نبود برنامه جامع برای پیشگیری از بازگشت معتادان به اعتیاد، مجددا شاهد حضور این افراد در خیابان‌ها و معابر شهری بوده‌ایم.

کارشناسان اعتقاد دارند که برای مقابله با این آسیب اجتماعی، نیازمند یک برنامه جامع با تولی گری یک نهاد مشخص قانونی هستیم تا به اولویت قرار دادن موضوع پیشگیری، برنامه‌های کارشناسی شده را اجرا، نظارت و پیگیری کند.

منبع: ایسنا

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل

 • شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  با بررسی های انجام شده تا کنون، کمبودها و موارد لازم را به وزارت ورزش و جوانان اعلام کردیم و تا کنون دانشگاه آزاد اسلامی توانسته است سالن های خود را استاندارد سازی و آماده برگزاری مسابقات نماید. امید داریم تا هر چه زودتر دیگر سالن ها نیز آماده برگزاری مسابقات شوند.

 • اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  ما که می دانستیم هدف اساسی و نهایی چنین مراسمی، ایجاد فضایی مملو از فساد و فحشاء در محیط دانشگاه است، ابتدا با انتشار اطلاعیه‌ای از دانشجویان خواستیم که در این اجتماع شرکت نکنند و تهدید کرده بودیم که چنانچه کسی در آن جمع حضور یابد مجازات خواهد شد و حداقل مجازات برای دختران شرکت کننده، پاشیدن روغن سیاه به سر و صورتشان بود. مجموع این تهدیدها به شدت بر نحوه کار تاثیر گذاشت

 • از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از دیگر فعالیت هایی که داشتیم یکی اش این بود که روزی سرهنگ معصوم زاده مرا صدا زد. گفت ما به یک چلچه نیاز داریم. چلچله موشک اندازی بود که همزمان 40 موشک را می توانست شلیک کند. کمی فکر کردم و گفتم چرا چهل تا، خب مثلاً اگر 60 تا بشود بهتر نیست؟ گفت: چه بهتر.

 • شرط ازدواج خود را رفتن به جبهه گذاشته بودم

  شرط ازدواج خود را رفتن به جبهه گذاشته بودم

  سال ۶۲، بعد از ازدواج راهی آبادان شدم تا در اونجا زندگی خودمو آغاز کنم. شوهرم پاسدار بود و بیشتر وقتشو تو جبهه سپری می کرد. منم به همراه دوستانی که پیدا کرده بودم تو همه کارها وارد می شدیم. از شستن لباس ها تا پرستاری در بیمارستان. گاهی هم به بیمارستان های صحرایی می رفتیم.

 • شهرداری شیراز، خدمات مربوط به نظام مهندسی را به سازمان نظام مهندسی عودت نمی دهد

  شهرداری شیراز، خدمات مربوط به نظام مهندسی را به سازمان نظام مهندسی عودت نمی دهد

  رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان فارس گفت: طرح جامع نرم افزاری ارجاع نظارت را در تمام استان به غیر از شیراز اجرا می کنیم و متاسفانه شهرداری شیراز تاکنون در زمینه عودت دادن اجرای این خدمات به سازمان نظام مهندسی همکاری نکرده است.