آجیل

نزدیک به یک هفته تا آغاز شب یلدا زمان مانده اما سرپرستان خانواده‌ها به دلیل مشکلات مالی و گرانی میوه و آجیل دغدغه‌ فراوانی برای تامین مایحتاج این شب دارند.

به گزارش پیام خبر، نزدیک به یک هفته دیگر شاهد طولانی‌ترین شب سال خواهیم بود؛ شبی که برای ما ایرانی‌ها خاطرات فراوانی را زنده می‌کند. شبی که نام آن را «یلدا» گذاشته‌ایم و فرصتی ایجاد کرده‌ایم که دور هم بنشینیم و حافظ بخوانیم و خوش بگذرانیم.

اما شب یلدای پیش رو اندکی متفاوت است. تفاوتی از جنس دغدغه و نگرانی؛ نگرانی برای تهیه خوراکی‌های آن شب. فشارهای اقتصادی و گرانی‌ها باعث شده خانواده‌های بسیاری نه تنها منتظر این شب نباشند بلکه آرزو می‌کردند که به چنین شبی نمی‌رسیدند.

قیمت‌های سر به فلک کشیده ی میوه، آجیل و انواع خوراکی‌ها باعث شده است بخشی از سرپرستاران خانوار توانایی تأمین نیازهای این شب را نداشته باشند و این غمی بزرگ برای آنها به شمار می‌آید.

تخمین هزینه شب یلدا برای ۴ نفر

به بازار بجنورد می‌رویم و قصد خرید شب یلدا، برای یک خانواده ۴ نفری داریم. قیمت‌ها با نزدیکی به آخرین شب پاییز گران و گران‌تر می‌شود. هیچ میوه‌ای کمتر از کیلویی ۱۰ هزار تومان پیدا نمی‌شود و این امر سفره مردم را کوچک‌تر کرده است.

خرید یک کیلو انار، یک کیلو سیب، یک کیلو لیموشیرین و یک کیلو موز به عنوان چهار میوه‌ای که سر سفره شب یلدا قرار می‌دهیم، هزینه‌ای بالغ بر ۶۰ هزار تومان را به دوش خانواده می‌گذارد؛ در حالی که شاید یک کیلو انار به ۴ عدد نیز نرسد.

در این بین هندوانه که از فصل فراوانی آن گذشته هزینه سنگین‌تری را تحمیل می‌کند. اگر قصد خرید یک هندوانه متوسط ۵ کیلویی نیز داشته باشیم تقریباً باید ۳۰ هزار تومانی کنار بگذاریم.

از بازار میوه به سمت خرید آجیل و شکلات حرکت می‌کنیم. قیمت تخمه‌ها از ۲۳ هزار تومان آغاز می‌شود. بالفرض خرید یک کیلو تخمه با کیفیت متوسط باید ۳۰ هزار تومان دیگر نیز از جیب هزینه کنیم.

خرید پسته، بادام، گردو، بادام زمینی، فندق و سایر آجیل‌ها را به دلیل قیمت‌های سر به فلک کشیده فاکتور می‌گیریم و به سمت خرید آنها نمی‌رویم. همچنین سراغی از گندمک، نخود برشته، برنجک، سنجد و میوه‌های خشک نیز نمی‌گیریم و به کلی آن را حذف می‌کنیم.

خرید یک کیلو شیرینی تازه به همراه یک کیلو شکلات کاملاً عادی نیز نزدیک به ۸۰ هزار تومان هزینه دارد.

تهیه لبو، چغندرو باقالی نیز برای ۴ نفر حدود ۲۰ هزار تومان دیگر آب می‌خورد.

خرید شام از بیرون نیز یک امر پر هزینه دیگر است که عموم خانواده‌ها در این شرایط به استقبال آن نمی‌روند اما تهیه یک شام ساده مانند خورشت قیمه نیز دست کم ۴۰ هزار تومان هزینه دارد.

به این ترتیب برای تهیه یک سفره عادی و بدون تنقلاب و حذف آجیل‌ها و میوه‌های خاص، چیزی حدود ۲۶۰ هزار تومان باید پرداخت. هزینه‌ای که در این شرایط سخت اقتصادی بسیاری از خانواده‌ها پرداخت آن را در توان ندارند.

خوشحالی یا ناراحتی از وجود کرونا!

این عدم توانایی مالی در صحبت با مردم در بازار به چشم می‌خورد. گلایه‌های ریز و درشت و نگرانی بابت شب یلدا در جمع نه چندان کوچکی دیده می‌شد. وقتی در میوه فروشی بودیم مرد میانسالی مشغول خرید بود که برای آغاز صحبت از او قیمت‌ها را پرسیدیم.

او پاسخ داد: قیمت‌ها که نیاز به شنیدن ندارد زیرا در هر صورت ما باید دانه‌ای میوه بخریم و نمی‌توانیم مانند گذشته چند کیلو خریداری کنیم.

این فرد با اشاره به نزدیک بودن شب یلدا گفت: نمی دانم از اینکه کرونا وجود دارد و فرزندانم به دیدنم نمی آیند خوشحال باشم یا ناراحت؛ زیرا اگر هر ۴ فرزندم با عروس و دامادهایم به منزل ما می‌آمدند نمی‌توانستم از عهده مخارج این شب بر بیایم.

توصیه زوج جوان: ولخرجی نکنید / هزینه‌های اضافی را کنار بگذارید

زوج جوانی نیز که در آجیل فروشی مشغول خرید بودند اظهار کردند: فعلاً فرزندی نداریم و هزینه‌ها برای ۲ نفر مقداری معقول تر است.

وی افزود: خانواده تازه تأسیس و ۲ نفره ما می‌تواند مراعات کند و هزینه‌های اضافی را کنار بگذارد.

زن خانواده نیز در پاسخ به ما گفت: بسیاری از هزینه‌ها نا به جا است و نباید انجام شود؛ درست است که شب یلدا یک رسم دیرینه بوده اما چه الزامی وجود دارد که در این شب مخارج هنگفت داشته باشیم؟

وی افزود: تصمیم درست آن است که همان خوراکی‌هایی که در شب یلدا می‌خواهیم استفاده کنیم را مدیریت کرده و طی شب‌های آینده نیز به سر سفره بیاوریم؛ زوج‌های جوان برای مدیریت زندگی خود شرایط را درک کنند.

باز هم جوانان پای کار محرومان

در کنار این فشارها و صحنه‌های ناخوشایند، اقدامات خیرخواهانه جوانان باز هم دل‌ها را اندکی روشن می‌کند. وقتی به میوه فروشی‌ها می‌رویم عموم آنها یک جعبه را با نام «سبد مهربانی» کنار گذاشته‌اند تا خانواده‌هایی که بضاعت مالی بیشتری دارند بخشی از خرید خود را هدیه دهند تا به دست نیازمندان برسد.

یکی از این گروه‌ها جمعیت امام حسن (ع) بجنورد است؛  عصمت باغچقی، اظهار کرد: به منظور کمک به کودکان و خانواده‌های آسیب دیده از کرونا مجموعه جهادی امام حسن (ع) بنا دارد بسته‌های مواد غذایی ویژه شب آخر پاییز تهیه کرده و در شب یلدا بین این خانواده‌ها توزیع کند.

عضو جمعیت دانشجویی امام حسن (ع) خراسان شمالی ادامه داد: به این منظور دانشجویان و تمام خیران می‌توانند کمک‌های نقدی و غیر نقدی خود را به این جمعیت اهدا کنند.

وی افزود: علاقه‌مندان به کار خیر می‌توانند از طریق شماره کارت «۶۲۸۰۲۳۱۳۵۰۶۶۵۹۴۸» به نام باغچقی کمک‌های خود را ارسال کنند.

باغچقی در انتها گفت: برای کسب اطلاعات بیشتر و یا اهدای کمک‌های غیر نقدی با شماره ۰۹۳۰۰۲۹۸۹۴۱ تماس حاصل فرمایید.

بسیاری از گروه‌های دانشجویی، مساجد، دستگاه‌های دولتی مانند کمیته امداد امام خمینی و… نیز در این مسیر قدم بر می‌دارند تا اندکی از درد محرومان کاسته شود.

منبع: مهر

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل

 • شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  با بررسی های انجام شده تا کنون، کمبودها و موارد لازم را به وزارت ورزش و جوانان اعلام کردیم و تا کنون دانشگاه آزاد اسلامی توانسته است سالن های خود را استاندارد سازی و آماده برگزاری مسابقات نماید. امید داریم تا هر چه زودتر دیگر سالن ها نیز آماده برگزاری مسابقات شوند.

 • اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  ما که می دانستیم هدف اساسی و نهایی چنین مراسمی، ایجاد فضایی مملو از فساد و فحشاء در محیط دانشگاه است، ابتدا با انتشار اطلاعیه‌ای از دانشجویان خواستیم که در این اجتماع شرکت نکنند و تهدید کرده بودیم که چنانچه کسی در آن جمع حضور یابد مجازات خواهد شد و حداقل مجازات برای دختران شرکت کننده، پاشیدن روغن سیاه به سر و صورتشان بود. مجموع این تهدیدها به شدت بر نحوه کار تاثیر گذاشت

 • از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از دیگر فعالیت هایی که داشتیم یکی اش این بود که روزی سرهنگ معصوم زاده مرا صدا زد. گفت ما به یک چلچه نیاز داریم. چلچله موشک اندازی بود که همزمان 40 موشک را می توانست شلیک کند. کمی فکر کردم و گفتم چرا چهل تا، خب مثلاً اگر 60 تا بشود بهتر نیست؟ گفت: چه بهتر.

 • شرط ازدواج خود را رفتن به جبهه گذاشته بودم

  شرط ازدواج خود را رفتن به جبهه گذاشته بودم

  سال ۶۲، بعد از ازدواج راهی آبادان شدم تا در اونجا زندگی خودمو آغاز کنم. شوهرم پاسدار بود و بیشتر وقتشو تو جبهه سپری می کرد. منم به همراه دوستانی که پیدا کرده بودم تو همه کارها وارد می شدیم. از شستن لباس ها تا پرستاری در بیمارستان. گاهی هم به بیمارستان های صحرایی می رفتیم.

 • شهرداری شیراز، خدمات مربوط به نظام مهندسی را به سازمان نظام مهندسی عودت نمی دهد

  شهرداری شیراز، خدمات مربوط به نظام مهندسی را به سازمان نظام مهندسی عودت نمی دهد

  رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان فارس گفت: طرح جامع نرم افزاری ارجاع نظارت را در تمام استان به غیر از شیراز اجرا می کنیم و متاسفانه شهرداری شیراز تاکنون در زمینه عودت دادن اجرای این خدمات به سازمان نظام مهندسی همکاری نکرده است.