اخبار مهم سرویس

 • حاجی فیروز

  حاجی فیروز

  همه ساله قبل از فرارسیدن نوروز، حاجی فیروز به خیابان ها آمده و نوید نوروز را می دهند، حاجی فیروز یا حاجی نوروز جزیی از فرهنگ فولکلور ایران قدیم است./ عکس: فاطمه مداح

 • استقبال از بهار و خانه تکانی

  استقبال از بهار و خانه تکانی

  خیر النسا بانوی ۸۱ ساله مهربانی است که در چالشتر ساکن است. وی مادری مهربان و زنی هنرمند و کدبانو است. او نیز همانند بسیاری از مردم برای استقبال از سال جدید، گرد را از وسایل خانه و زنگار کینه و غصه را از دل می زداید و به استقبال بهار می‌رود. خانه کوچک و صمیمی خیرالنسا با گرمای محبتش فضایی دلنشین را فراهم کرده که در ایام نوروز پذیرای مهمانان بسیاری از اقوام و آشنایان است. او برای نزدیکان خود سبزه گندم درست می‌کند و با آرزوی سرزندگی و سلامتی سبزه‌ها را پیش از تحویل سال به سفره هفت سینشان می‌سپارد. قالی بافی از جمله هنر زنان این سرزمین است که خانه خیرالنسا نیز از این هنر خالی نیست و دست بافته‌های زیبای او به خانه اش جلا بخشیده است. وی همچنین عروسک دوزی نیز می‌کند. این عروسک میراث دختران دیروز این دیار است که این روزها رو به فراموشی است ولی خیر النسا این عروسک‌ها را با زیبایی هرچه تمام می دوزد و به دخترکان امروزی عیدی می‌دهد.

 • حذف ویزای عراق در مذاکره روحانی با مقام های عراقی

  حذف ویزای عراق در مذاکره روحانی با مقام های عراقی

  تفاهم های بسیاری نیز در حاشیه سفر رئیس جمهوری کشورمان به عراق میان دو کشور صورت می گیرد که از آن جمله می توان به لغو روادید ایران و عراق برای مسافرانشان اشاره کرد.

 • طبیعت برفی «نمارستاق» مازندران

  طبیعت برفی «نمارستاق» مازندران

  منطقه ی نمارستاق از توابع استان مازندران است که بخاطر صعب العبور شدنش در زمستان و خطرات جاده ای بیشتر اهالی اش مجبور به ترک روستایشان شد ه اند هرچند مشکلات معیشتی و نبودن فرصت های شغلی و کمبود امکانات نیزبی تاثیر نمی باشد البته در این بین عده ی اندکی از قدیمی های آنجا و بهورز روستا و حتی مدیر مدرسه ای که امکان تعطیل شدن دارد ( بخاطر حد نصاب نرسیدن تعداد دانش آموزان ) در روستاهایشان مانده اند در حالی که بارش سنگین برف و ریزش کوه عبور و مرور هرگونه وسیله ی نقلیه به این منطقه را سخت و ناممکن می سازد. بر خلاف زمستان این منطقه تابستان های شلوغی دارد و میزبان اهالی روستا و توریست ها و کوهنوردها و طبیعت گردهای بیشماری است.

 • جلوگیری از ورود بانوان بدون چادر به مسجد نصیرالملک از سوی ما نیست/فروش بلیت به شیوه الکترونیکی در اماکن گردشگری آغاز شده

  مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری فارس:

  جلوگیری از ورود بانوان بدون چادر به مسجد نصیرالملک از سوی ما نیست/فروش بلیت به شیوه الکترونیکی در اماکن گردشگری آغاز شده

  شیراز- مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری فارس، اعلام کرد: جلوگیری از ورود بانوان بدون چادر به مسجد نصیرالملک از سوی ما نبوده است.

 • طاووس دروازه قرآن، ایستاده باز می گردد

  طاووس دروازه قرآن، ایستاده باز می گردد

  فیلمی در فضای مجازی به اشتراک گذاشته شد که نشان می داد طاووس نشسته در میدان دروازه قرآن شیراز را بر کامیونی نهاده اند و حمل می کنند که مسئولان شهرداری شیراز گفته اند طاووس جدیدی را که حالت ایستاده دارد در این محل می گذارند.

 • اولین فیلم رنگی از حرم مطهر امام رضا (ع)

  اولین فیلم رنگی از حرم مطهر امام رضا (ع)

  فیلم رنگی از حرم امام رضا (ع)، بخشی از مستند یک گردشگر سوئیسی است که از میان آتش جنگ جهانی دوم با یک ماشین سواری خودش را به ایران رسانده اولین فیلم رنگی از حرم امام رضا (ع) را ثبت کرده است.

 • نمایشگاه کشوری صنایع دستی در شیراز

  نمایشگاه کشوری صنایع دستی در شیراز

  نمایشگاه کشوری صنایع دستی شب گذشته در شیراز به کار خود پایان داد.

 • هنرمند چیره دست کاشی هفت رنگ شیراز درگذشت/پیام تسلیت مدیرکل میراث فرهنگی فارس

  هنرمند چیره دست کاشی هفت رنگ شیراز درگذشت/پیام تسلیت مدیرکل میراث فرهنگی فارس

  استاد احمد شیشه گر، هنرمند چیره دست کاشی هفت رنگ در سن ۶۹ سالگی دیده از جهان فروبست.

آخرین اخبار

گردشگری